fbpx

ROZHOVOR: Jaké to je být letuškou

Některá povolání mají kouzlo. Nejedna malá holčička chce být krom zpěvačky právě letuškou. Můj případ to sice nebyl (já chtěla být tou zpěvačkou), ale létání mě fascinuje. Nejraději mám ten moment, kdy se letadlo rozjíždí na pevnině, těsně předtím, než se odlepí od země. Ale jaké to je, když je paluba letadla vaším pracovištěm? Jednu letušku znám, a tak jsem se jí zeptala na vše, co jsem kdy chtěla o tomto povolání vědět. A zjistila jsem třeba i to, že se správně říká stevardka. (fotky v článku jsou ilustrativní a pocházejí z cestovatelských alb Babky)

Jak dlouho pracuješ jako stevardka (letuška) a co tě k tomu vedlo?

Od roku 2013. Jako dítě jsem s rodiči hodně lítala. Dokonce mám knížku „čím bych chtěla být, až budu velká“, kam jsem si tenkrát letušku napsala. Mamka mě odrazovala, že nejsem dost vysoká a že to není jen tak. Tak jsem od toho po gymplu na 2 roky upustila. Pak jsem se přestěhovala do Prahy, šla to zkusit a ono to vyšlo.

Jaké jsou podmínky pro to stát se letuškou? Cos musela podstoupit ty?

Dělali jsme test z angličtiny a všeobecného přehledu. Od zeměpisu, historie, politiky, horolezectví po slavné osobnosti. Pak byl pohovor v češtině, u kterého nás ještě vážili a měřili – to už se dnes nedělá. A druhý den mi napsali mail, že mě berou. Dali mi termín nástupu. Tři týdny jsem se školila v hašení požáru, poskytnutí první pomoci, trénovala nouzové situace a evakuaci letadla. Učila se stavbu letadla, plavbu na raftu (ditching – přistání na vodě). Každý rok musím na přezkoušení, které zabere zhruba hodinu. Mám licenci na české, kanadské a mongolské letadlo a také na private jet – cessnu. Kdyby mě například někdo napadl v kanadském letadle, tak se to bude posuzovat podle kanadského práva.

Tohle je letuška z cesty Muscat-Bangkok s Oman Air, koupili jsme chybný tarif v business class

Jaké je létání soukromým letadlem?

V private jetu si musíš si vše zařídit sama. Když ti cestující všechno snědí a vypijí, vezmeš firemní kreditku a doplníš zásoby.

Jak se musíš do letadla upravit?

Sepnutý vlasy, culík kvůli bezpečnosti nelze. V případě požáru si totiž musím nasadit na hlavu tzv. smoke hoody, abych mohla dýchat a hasit. Průhledně nebo červeně nalakovaný nehty. Ale nekontroluje se to, úroveň povolání upadá.

Přivítání prvního přistání nové linky na Madeiře

Co je na práci letušky nejtěžší?

Práce s lidmi – cestujícími. Za všechno můžeš ty – když letadlo přiletí pozdě, jídlo je hnusný, dojdou noviny. Cestující si sami vytvářejí problémy tam, kde nejsou, už do letadla přijdou naštvaný. Myslí si, že když si zaplatí letenku, ty jsi jejich otrok. Nedávno jsem psala hlášení, že paní přišla do letadla naštvaná. Při východu z letadla na mě ukázala prstem, že to bude řešit na vyšších místech. Prý jsem se při podávání kávy měla líp tvářit. Do hlášení mohu připsat i svědka – spolucestujícího, který to podepíše. Tak se mohu chránit. Ale samozřejmě jsou i tací, kteří ti řeknou, že to bylo super. Zrovna teď na mě přišly dvě pochvaly. A pak mě vždy povzbudí fakt, že mám kancelář s nejkrásnějším výhledem.

Jaký máš trik, abys nepříjemnosti s cestujícími zvládla?

Čím déle lítám, tím míň to řeším. Vycením zuby, někdy lidi ani neposlouchám – jedním uchem sem a druhým tam. Nesnažím se to vnímat. Nenechám si tím zkazit den. Tak to prostě je, zvykni si na to a neřeš to. Když někdo na nový holky řve, jdu pomoct. Nejvíc funguje, když jim řeknu: „Chovejte se slušně, já se k vám tak taky chovám.“

Stevardky při našem letu z Nového Zélandu s Cathay Pacific

Jaká nejbizarnější věc se ti na palubě letadla stala?

Příliš znečištěné WC. A jednou mi jeden cestující chtěl dát úplatek za deku.

Jak zvládáš změny tlaku a suchý vzduch z klimatizace v kabině?

Tohle nevnímám, leda po dlouhém letu.

Přelet ze Stewart Islandu na Novém Zélandu

Jak spolupracuješ během cesty s piloty?

My je  musíme kontrolovat co 20 minut, zda mají jídlo/pití. Volají nám, že to bude házet, ať si sedneme. Proč stojíme dlouho na zemi, co se děje. Když by někomu bylo špatně, tak volám já jim, že přistáváme – musíš zachránit život. Nebo když je vedro, tak ať nám ochladí kabinu, kterou mají rozdělnou na sekce předek/střed/zadek. Nejradši lítám s Mongoly, jsou to bývalí vojenští letci a přistávají jak do peřinky.

Máte stálé složení posádky nebo se střídáte?

Měníme se, pokaždé letím s někým jiným.

Naše mezipřistání v Hong Kongu cestou na Zéland a výhled z okna na náhodné letadlo

Jaké cestující máš nejradši?

Vojáky. Nestěžují si. Pro mě je to relax. Snažím se jim dát, co můžu, protože vím, že neletí na dovolenou, ale dělat dobrou věc pro nás všechny. A protože letí na půl roku pryč a třeba je to pro ně na dlouho poslední moment, kdy se o ně někdo stará. Je zajímavé poslouchat jejich příběhy. Jsou ostýchaví.

Jací cestující ti dělají nepříjemnosti?

Buď to jsou bohatí lidé, co tě berou jako povl. Nebo to jsou „koupáci“, co letí na dovolenou a pronesou: „Já lítám každý rok a tohle jsem v životě nezažila!“Letecká doprava se mění, už se nepodává teplý servis, ceny letenek jsou dole, a tak si musíš na palubě za všechno zaplatit. Někteří cestující se do tohoto “nového režimu” ještě nepřepli. A pak nemám ráda, když cestující během letu pijí alkohol.

Jsi proškolená v základním ovládání letadla?

Něco umím. Vypnout motory. Jak volat nouzovou frekvenci.

Zažila jsi nouzové přistání?

Ne.

Přestup v Kyjevě při cestě do Kazachstánu

 ————————

Jak se během cesty posádka stravuje?

Dřív, když byl standardní servis, tak jsme snědli, co zbylo. Dnes je všechno na prodej, pokud je to let kratší tří hodin. Na každý let od firmy dostaneme snack. Ale to se nedá jíst (salámová bageta), takže si nosím svoje.

Podáváte cestujícím vodu zdarma?

Dáváme kelímek vody zdarma . Ale druhý kelímek už nejde, musím prodat lahev.

Bojíš se někdy na palubě?

Bojím se, když hodně fouká, jsou tam hory a krátká dráha – třeba Skiathos. Tam létají zkušenější piloti. A bála jsem se na cestách do Indie, když byly monzuny. Byla tma a najednou se rozsvítilo. To jsme byli připoutaní třeba dvě hodiny v kuse. Nedalo se chodit, nic. A první rok při přistávání v Praze – byly povodně, mraky a jako kdyby nám někdo sázel kulometem kulky do trupu.

Prozradíš svůj tajný tip, jak si zpříjemnit cestu letadlem?

Sluchátka, hudbu a spánek. Nebo četba. S sebou prázdnou lahev, kterou lze za bezpečnostní kontrolou doplnit vodou. Na letišti v Praze mají automaty s nápoji za 30 Kč. Voda v duty free stojí padesát.

Co se vyplatí v duty free?

Cigarety, alkohol – pokud letíte mimo EU. Někdy kosmetika v akci (speciální stojany). Levnější než parfumerie (Douglas, Sephora), ale dražší než internetový obchody. Dají se dobře koupit značkové oblečení a brýle. Musí si to tam člověk projít a vždy na něco hezkého narazí. 🙂

Co když máte zpoždění?

Zkrátíme trasu. Letadlo neletí rovně, jak si každej myslí, ale vždy to jsou spojnice bodů – a tak se jeden bod vynechá a pošlou nás rovnou do dalšího bodu.

Závěrem

Kdo stevardku jednou začne dělat a nevzdá to během prvního měsíce, nemůže už pak dělat nic jiného. Tak dejte pozor, pokud vás tato práce láká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top