fbpx

Mobilní appky pro cestovatele v zahraničí i ČR

Toto je vítězné téma článku v anketě, která proběhla na Facebooku Cestuj za babku. Dala jsem pro vás dohromady seznam mobilních aplikací, které na cestách nejvíc používám. Ať obsah i appky dobře slouží!

Další články: Jak najít levný hotelJak si sbalit do příručního Kam v zimě za teplemMobilní appky na cesty ČeskemTipy na cesty s miminkem/kojencem Havajské ostrovy • Portugalsko 2022 • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021SardínieMalta

Máš eura?

Máme doma kasičku s měnami z celého světa a taky si držíme nějaké to euro. Jinak ale na cesty používáme kartu od Revolut – registrujte se přes náš odkaz. Přes mobilní appku si na účet nahrajete peníze, platební kartu můžete přidat do Apple Pay, můžete vybrat až 4 500 kč z bankomatu bez poplatku a dostanete lepší kurz než od běžné banky, pokud platíte v cizí měně ve všední dny. Na víkend je dobré se předzásobit a cizí měnu přes appku nakoupit ve všední den za lepší kurz.

Revolut je taky fajn na mezirnárodní platby, kdy převod přes českou banku vyjde draho.

Kam na jídlo?

V Izraeli bylo draho, a tak jsme stravu řešili pomocí Google Maps. Konkrétně hledáním dotazu “cheap eats” v okolí. Pak už se stačí orientovat podle fotografií jídel dané restaurace, jejího hodnocení (alespoň 4) a slovních recenzí. Recenze ale berte s rezervou – co člověk, to názor – například v Japonsku měly některé nudné a předražené restaurace skvělé hodnocení od Američanů typu “ve čtyřech lidech nás ta večeře i s vínem stála krásných 400 dolarů”. Na Maltě jsme díky cheap eats objevili několik restaurací evidentně spíše pro místňáky a to je přesně to, co na cestách hledám – taková místa jsou často někde schovaná, nenapadlo by nás tam jít, ale bývají levná a s dobrým hodnocením.

Výsledek hledání “cheap eats” v Lisabonu
Hodnocení cheap eats restaurací v Lisabonu

Další možností je otevřít Instagram a najít hashtag, který bude odpovídat gastroscéně dané lokality – food…, gastro…, foodlover…,…

V ČR mi poslední dobou dobře funguje Gastromapa Lukáše Hejlíka – uvidíme, zda její obsah vydrží aktuální a návaly lidí neodradí cestovatele jako my.

Akce v okolí

Je super na cestách narazit na nějakou lokální akci – ať už kulturní nebo sportovní. Jenže jak se dozvědět, co se v destinaci vaší cesty koná? Stačí si v aplikaci Facebooku najít záložku Události a tam hledat akce v okolí – přičemž musíte ručně změnit vaši polohu na destinaci, kde se zrovna nacházíte.

Díky této možnosti jsme s holkama ve Francii věděly, že se v sobotu ve vesnici vedle bude konat Svátek sýra. Byly jsme tam jediné turistky, nafasovaly sklenky na víno a ochutnávku včetně ukázek, jak se který sýr dělá. Na Maltě jsme takhle zase zajeli na koncert v nově otevřeném pivovaru, kde shodou okolností obsluhovala holčina z našich končin!

V ČR po příjezdu na místo obejdu náves/město a prošmejdím vývěsky a informační tabule. Funguje to dobře, většinou plakáty na každou více i méně významnou akci.

Kde bydlet?

Booking.com

Nejčastěji používáme Booking.com (níže sleva z Tipli), máme rádi ubytování se snídaní. Na Booking je spoleh, jsou schopni vyřešit změnu rezervace na poslední chvíli a často bez poplatku (pokud je s tím daný hotel ok) – v Bangkoku jsme nabrali den zpoždění (ne naší vinou) a Booking nám umožnil rezervaci bezplatně posunout, i když to bylo v ten den.

A protože nejsem plánovací typ, vždycky dopředu rezervuju několik ubytování na jeden termín, všechny se zrušením do nějakého termínu zdarma (free cancellation), a rozhoduji se později. Jedinkrát se mi to nevyplatilo – měla jsem rezervované ubytování v Kjótu na tři noci po sobě (každou noc rezervaci zvlášť), protože jsme si nebyli jistí, který den tam přesně dorazíme. A ejhle, omylem jsem rezervovala na každou noc jiný typ pokoje. A protože to byl samooblužný hotel bez živého personálu, musela jsem situaci složitě řešit přes helpdesk. K naší smůle byl hotel plný, a tak jsme se druhý den museli odhlásit a později opět přihlásit (check-in) do jiného pokoje…

Tipli.cz

Další výhodou Bookingu je cashback – já používám Tipli.cz a z každé rezervace, kterou přes Tipli udělám, dostanu po jejím naplnění cca 3 % z částky zpět. A to nejen z nákupů přes Booking, ale také například z Bonami, Answear, Benu,… Za poslední rok mi vyplatili něco kolem 2000 Kč (cestujeme opravdu hodně…).

Můj “výdělek” na Tipli.cz za poslední rok
Až 4 % zpět, v reálu to je 2 -3 %

Hotwire.com

Hotwire.com jsme se nám vyplatil na Floridě, kde je ubytování drahé. Zároveň jsme neměli plán cesty a nocleh řešili vždy v ten den ráno. A na tohle se přesně tato appka hodí – jedná se o aukci volných pokojů, díky které chtějí hotely doplnit stav. A jsou ochotni jít s cenou dolů. Někdy je to sleva 20 %, jindy 40 %. U hodně drahých hotelů i víc, ale to platit nechcete.

Airbnb.com

Jedeme-li ale do drahé destinace, hledáme přes Airbnb.com a občas i přes Couchsurfing.com. Nevýhodou Airbnb je, že často platíte předem, což trochu znemožňuje s rezervací hýbat, natož aby vám pomohli vyřešit její změnu kvůli zrušenému letu – to se mi s mamkou stalo na cestě do Guatemaly. Týpek v našem ubytování nám sice rezervaci do dalšího dne podržel, ale účtoval si cenu i té první noci.

Výměna domovů – Home Exchange

Vyměnit si s někým byt/dům nebo někoho u sebe ubytovat a získat za to body, následně za ně pak jet zdarma jinam. Za poslední rok jsme takhle ušetřili za hotel v součtu 28 nocí! Týden ve Švýcarsku, týden na Kanárech, týden na jihu Španělska a týden ve Finsku. Stáhněte si appku a při registraci použijte náš doporučovací odkaz (martin-cc28e) a dostanete quest points navíc. Nebo si přečtěte můj článek, ve kterém popisuju naši zkušenost s Home Exchange.

Které víno koupit?

Dovolená. Chcete si na večer koupit lahev vína. Ale kdo se v tom nepřeberném množství má vyznat? Zkuste mobilní aplikaci Vivinonaskenujete etiketu na lahvi, aplikace dohledá, co je to za víno, a zobrazí hodnocení ostatních uživatelů.

Vivino – umí skenovat etikety lahví

V kolik to letí a máme zpoždění?

Na tohle byla ideální appka Inbox od Googlu, kterou ale zrušili. A tak teď, byť nerada, používám appku Google Trips. Nicméně tu Google před lety zrušil taky s informací, že nadále nám poslouží Gmail a Google mapy. A tak na informace kolem letadel koukáme do appky viz níže.

Už neexistující Inbox od Google – krásně zobrazoval, zda je let na čas
Google Trips – krom Reservation mě zbytek nezajímá

Letadla pro pokročilé

Manžel používá appku Flightradar24.com, díky které dokáže zjistit, zda letadlo, kterým máme letět, vyrazilo ze své předchozí destinace na čas a jaký typ stroje to bude. To se dobře dělá při letu z destinace, kde daná aerolinka NEMÁ základnu – například KLM přiletí z Amsterdamu a tam se taky vráti. U některých aerolinek v appce najdete trasu konkrétního stroje, takže třeba vidíte, že než přiletí do Prahy, poletí do Paříže a na Korsiku. Flightradar používáme také na získání statistik o daném spoji – kolikrát byl za poslední dva týdny zpožděn/zrušen? Nebyl byl let pokaždé na čas?

Flightradar a aktuální stav vzdušného prostoru
Detail letu

A když pak někde na cestách budete zvědaví, kam letadlo na nebi míří, stačí se podívat do appky a hned víte.

Jak tam bude?

Nějakou dobu před odletem si do iOS aplikace Weather přidám destinaci cesty a sleduji vývoj teplot. Některá oblíbená místa si tam nechávám přes celý rok – třeba mě zajímalo, jak je v zimě na Maltě. Nebo na Sicílii. Jak moc tam prší na podzim? Je lepší tam jet na jaře?

V Japonsku jsme měli štěstí – období dešťů začalo v den našeho odletu domů

Pošli mi pohled, dík!

Taky posíláte pohledy? Nejvíc a odjakživa posílám našim domů – visí na lednici a já si občas hezky počtu, jak jsem se jako au-pair měla v roce 2005 v Bretani, jak jsem dělala v létě 2006 na Maltě servírku, o rok později na Madeiře v hotelu, v roce 2009 studium na Zélandu apod. Sem tam použiju appku Pohlednice od České pošty, díky které mohu vytvořit pohled s vlastní fotkou a textem přímo v mobilu. Výhodou je, že za poštovné zaplatíte stejně jako z ČR (takže se to vyplatí zejména z dalekých destinací s drahým poštovným). Nevýhodou je nízké rozlišení vytisknutých pohlednic a chybějící známka s kolkem exotické destinace.

Pojedeme vlakem?

Vlakové jízdenky, pokud nejedeme na spontánní výlet, kupuju výhradně přes mobilní aplikaci Můj vlak od ČD. Zaregistrovala jsem si tam Inkartu, a tak při kontrole nemusím ukazovat občanku, což hodně cestujících štve. Zároveň při nákupu jízdenky on-line mám místenku zdarma a sbírám nějaké věrnostní body, díky kterým si mohu pořídit například upgrade do 1. třídy nebo slevu na další jízdenku.

Jak je to s mapou?

Kombinuju tři různé mapové aplikace a každou používám za jiným účelem a také dle destinace. Mapy.cz jsou super na turistické trasy, hrady, zámky a další zajímavosti v okolí. Google mapy jsou dobrý na navigaci, aktuální recenze podniků a taky propojení s vaším Gmailem. Díky propojení uvidíte v mapě vyznačené rezervované ubytování z Booking.com. Jejich nevýhodou je, že některé státy nemají dobře pokryté – tuším, že třeba v Negevské poušti v Izraeli to bylo na nic.

Přehledné Mapy.cz – Kanada
Booking.com rezervace v Google mapách

A do třetice – Maps.me, které mi přijdou nejmíň kapacitně náročné při stahování do offlinu, mají jak informace o tom, kde je který podnik, tak turistické trasy (všechny ale červeně – nerozlušuje u nich barvy).

V amazonský džungli měly nejlepší pokrytí Maps.me

Před cestou se dopředu dívám, která z appek má danou destinaci nejlíp zmáknutou a s manželem se domluvíme, kdo co stáhne.

Další články: Jak najít levný hotelJak si sbalit do příručního Kam v zimě za teplemMobilní appky na cesty ČeskemTipy na cesty s miminkem/kojencem Havajské ostrovy • Portugalsko 2022 • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021SardínieMalta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top