Mnozí rodiče se děsí, že jejich děti budou v letadle vyvádět, křičet, obtěžovat ostatní. Těchto 11 tipů, jak svým dětem (a snad i sobě) cestu letadlem zpříjemnit, vám vytrhne trn z paty. Článek vychází jednak z našich zkušeností s létáním s dětmi a také z rad, které nám psali sledující na Instagramu – v každé sekci najdete seznam konkrétních doporučení.
My jsme s dětmi delší lety podnikli na Floridu (11h), na Maledivy (8h), na Tenerife (5h) a do Dubaje (5,5h). Text je zaměřen na malé děti kolem dvou let věku. Chystáte-li se s dětmi do letadla, vřele doporučím náš kurz, ve kterém sdílíme, jak na letišti postupovat s kočárkem, povolená zavazadla pro děti, na jaké kufry si dát pozor, co lze a nelze dětem do letadla vzít. A až poletíte zase jednou sami, tady verze pro dospělé: Co dělat během dlouhého letu.
1. Jídlo a svačinky
Dětem do letadla můžete vzít jakékoliv jídlo a pití, tak toho využijte. Nemusí jít pouze o sladkosti, křupky, bonbony. Dětem můžete vzít uvařené těstoviny nebo do pytlíku smotat palačinky. Jogurt se lžičkou nebo dokonce vývar. Nakrájenou zeleninu, ovoce. Ovocné kapsičky jsou super nejen na chuť a relativně čisté podávání, ale také jako drobný zdroj tekutin.
Rozinky poslouží místo bonbonů. Základem je toho mít hodně, v menších baleních a různorodé – aby se to hned neomrzelo. A taky myslete na to, kam s odpadky – většinou steward(k)y procházejí uličkou a odpadky vybírají, my máme připaven pytlík, do kterého vše házíme, a pak odevzdáme jako celek.
2. Hračky
Našemu Adámkovi bereme batůžek na šňůrky plný hraček, který se vejde i do příručního zavazadla (skladný). Hračky spíše menšího rozměru a takové, které má rád. V jeho případě auta. Snažíme se doma nechat takové, které mají hodně dílků a hrozí tak, že v letadle nekdě zapadnou a už je nenajdeme.
Tady tipy na konkrétní hračky, které sledující na Instagramu doporučovali:
- Papírová izolepa silnice
- Smartmax zvířátka – magnetická a la stavebnice
- Schleich zvířátka
- Hotwheels auta
- Fisher price hračky
- Bublinková fólie
- Magnetické puzzle Janod
- Model letadla a ukazovat, co se během letu děje
- Spinnery
- Váleček se sucháčem Lovevery
- Přísavková stavebnice Rainbow keepers
- Magnetická stavebnice TEGU (větší kostky, neztratí se to hned)
- Malý cestovní activity board od Activityboard.cz
- Tinyly – oblékání panenky
- Malé skládací pytlíčky LEGO – každou hodinu letu rozbalit jeden 😀
3. Nové hračky
Často opakovaná rada – koupit dítěti na cestu novou hračku, protože z ní bude paf a zabaví ho víc než ta stará. Nejsem úplně zastánce a neděláme to plánovaně, nicméně jsme jednou do letadla měli malou stavebnici (viz foto níže), které Adámek společně s tátou v letadle sestavil (=zábava na nějakou dobu) a pak z toho bylo auto (=zábava na další časový úsek). Levnější variantou je Kinder vejce.
4. Pastelky, samolepky, plastelína
Papír a pastelky mohou být fajn variantou, která v zavazadle nezabere moc místa. Jednu dobu u nás frčely samolepkové knížky a sehnala jsem i tématicky s letištěm a co se na letišti děje. Plastelínu nemáme vyzkoušenou, někdo radil mamalínu od Mámy v rejži. Zde tipy od sledujících:
- Djeco vodní omalovánky
- Vodní omalovánky Water magic galt
- Znovunalepovací samolepky Djeco
- Magnetická kreslící tabule
- Omyvatelné fixy Crayola
- Omalovánky Crayola – fixy barví je na jejich papíře, na prstech a věcech kolem nezanechávají žádné stopy)
- Kreslící set Pepco
- Mamolína od Mámy v rejži
5. Čtení, pohádky a fotky
Knížky, ty náš Adámek moc rád. Samozřejmě ty menší a pokud možno s měkkou vazbou (váha a skladnost). Samolepkové knihy například tématicky o letišti nebo cestování. Někteří radí Albi tužku (zvuku bych se nebála, v letadlo samo o sobě je daleko hlučnější). Pokud se vám k Albi tužce nechce tahat i kniha, můžete do tužky pohádky namluvit – nebo poprosit rodinu o vzkazy dítěti. Super vychytávkou pro děti do letadla je fotosešit s fotkami z posledního roku.
Doporučení od sledujících:
- Zvuková knížka – u nás byly oblíbené tyto (nižší věk) a později tyto
- Samolepkové knihy JIRI MODELS
- Látková activity kniha – Quiet books
- Magnetická kniha Janod
- Vzít jakýkoliv katalog hraček (u nás vede LEGO katalog, mívají v obchodě na letišti)
6. Tablet
Vím, někdo nechce tablet/mobil dětem dávat. Pokud je ale pro vás cesta letadlem stresující, tak by tohle mohla být výjimečně cesta. Navíc hodně aerolinek nabízí pohádky pro děti ke stažení. Větší děti se na delších letech zabaví zábavním systémem přímo od aerolinky. Někdo doporučil stáhnout do offlinu vlakové přejezdy.
7. Letět na noc
Také opakovaná rada a myslím, že v případě dlouhých letů to opravdu bude fungovat. Dítě dříve nebo později usne – u letů na noc se po servisu udělá přítmí, aby lidé mohli spát. To pomůže i vašim dětem a jejich únavě. Na kratším letu se může stát, že dítě prostě nezabere. My měli trochu potíž při cestě do Dubaje. Adámek měl natěšenej z cesty a ne a ne se uklidnit. Pomohlo nosítko a chodit po letadle. Bylo mu v té době něco málo přes 2 roky.
8. Letět s co nejméně přestupy nebo stopover
Musíte na to chytře už při plánování cesty. My se vyhýbáme letům napčíklad v 6h ráno. Nevím totiž, jak bychom uprostřed noci děti budili, dopravili se na letiště, prošli bezpečnostní kontrolou,…děkuji, nechci. Zároveň kolikrát raději letíme například z Norimberka nebo Vídně apod., za to přímým a levnějším letem. Když už přestup, tak max. 1. A pokud jde o dva dlouhé lety za sebou, tak to zkusit koupit tak, abyste mezi nimi měli stopover (třeba den “přestávku”).
9. Vyřádit se před cestou na letišti
Dopředu si nastudujte mapu letiště, ze kterého poletíte. Kde je jaký dětský koutek? Nemají nějaký program pro děti? Rodiče moc nečekají a pak jsou překvapeni, kolik dětských prvků na letišti bývá. Na Mallorce jsme zažili regulérní dětské hřiště. V Berlíně velkou místnost s žíněnkami a výhledem na letadla. Ve Vídni parádní opičí dráhu. Přebalit a nakojit před odletem můžete pohodlně v tzv. baby rooms. Podívejte se, kde jsou dětské koutky v Praze.
10. Procházky po letadle
Nebojte se a vyražte na průzkum letadla. Jsme zvyklí se s Adámkem po letadle procházet a to i vtěch menších letadlem o jedné chodbičce. V těch větších už to vydá na solidní trek. Můžete dětem ukazovat práci letušek nebo části letadla. A hlavně, protáhnete i svoje svalstvo.
11. Psychicky připravit i sebe
Z nervního rodiče bude nervní i jeho dítě. O to víc malé dítě. Popřemýšlejte, co by vás hodilo před odletem do pohody, a zvýšíte tak šanci na to, abyste v té pohodě pak byli – a stejně tak i vaše děti. Před letem o tom s nimi promluvte, ukažte jim video/fotky, co je v letadle čeká. Řekněte si předem, že si v případě potřeby řeknete o pomoc – nám vždy všichni ochotně pomohli (podržet batoh, něco podat, někde nás pustit). Snižte nároky – na čistotu (prostě nadrobí a umaže se, něco zvládnou vlhčené ubrousky a zbytek pořádně až v destinaci), na kvalitu stravy (holt si dá trochu víc sladkého), …
…a počítejte s tím, že to nebudete mít plně pod kontrolou. Třeba nakonec budete překvapeni, jak hodně z vás na Instagramu psalo:
- “Vlastně jsem brala spoustu věcí a nevyužili jsme nic, jeden let spinkal a druhý hrál na her. systému.”
- “Letěli jsme s 1,5r synem na Srí Lanku. Úplně v pohodě, letos zase”
- “Úplně v pohodě!”
- “23h let na Bali v pohodě :)”
- “Dát ho k okýnku a klid”
- “Pokud už má 2 roky a tím pádem vlastní sedačku, je to ok”
Další články: Děti v letadle – na co se připravit, Cestovní doklady pro miminko, Co sbalit miminku/batoleti k moři, Co dětem zabalit k moři, Jak vybrat kočárek do letadla, Kojicí oblečení na dovolenou
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Díky za super tipy – my bereme Albi tužku a malé knížky k ní. Velkou výhodou je, že se dá napojit na sluchátka, takže syn nikoho neruší a ani nikdo neruší jeho 🙂
My taky! Sluchátka používá vlastně jen v letadle