S přítelem si navzájem děláme překvapení v podobě výletu s tajnou destinací. Jeden z nás výlet zorganizuje a druhý netuší, kam to bude. Jak se takový výlet plánuje? A jak se to dělá, že až do přistání nevíte, kam letíte? Dejte se do čtení.
Další články: Výměna domovů na cestách • Tenerife • Sicílie • Korfu • Zakynthos • Cesty s miminkem • Kam v roce 2022 k moři • Státní svátky 2022 • Mobilní appky na cesty • Výlety 7x JINAK • Ženské vychytávky na cesty • Tipy na cesty s miminkem/kojencem
První výlet s tajnou destinací – on pro mě
Začalo to na pozim 2016. Martin se mě zeptal, zda mám čas jeden lednový víkend. Měla jsem, a tak jsem dostala za úkol si ho rezervovat na překpavení. Asi dva dny před cestou jsem dostala instrukce, co si zabalit. V den cesty jsme měli sraz na pražském Hlavním nádraží. “Ahá, takže vlakem!” říkala jsem si. Martin však přišel a odvedl mě k sobě do práce, kde jsme nasedli do auta. “Ahá, hezkej trik, ale teď určitě jedeme na letiště” říkala jsem si zas. Po několika hodinách cesty jsem si to už neříkala a byla jsem zmatená. Navečer jsme se octli v polské Vratislavi, kde jsme si zašli do gruzínské restaurace na jídlo a pak v centru na drink. Druhý den ráno jsme měli NĚKAM letět. A protože nemám zmapovaný evropský letecký linky, abych byla schopná destinaci uhodnout, tak jsem prostě nevěděla.
Na letišti jsem dostala do ruky boarding pass s kódem dolů, abych ho moha naskenovat bez přečtení destinace, nebo zjištění aerolinky. Celou dobu na letišti jsem se dívala spíš do země a když už bylo nutné se podívat nahoru, rozostřila jsem zrak (skvělé smysly to máme). A pak už jsem si jen zacpala uši, abych neslyšela hlášení. Utajit destinaci se příteli podařilo až do přistání. Bylo zajímavé z letadla sledovat krajinu a snažit se odvodit, kam to tedy letíme. Kde jsme, jsem zjistila až u terminálu – když jsem si přečetla název varšavského letiště. Ve Varšavě jsme strávili další den a pak letěli zase zpátky. Možná si říkáte, že to je dopravně komplikovaný výlet. Holt přítel našel neodolatelný letenky za dvě stovky a k tomu za stejnou cenu i hotel. Člověk jen žasne, co všechno se dá za víkend stihnout – více se dočtete v reportu z Vratislavi a Varšavy.
Druhý výlet s neznámým cílem – já pro něj
Druhý výlet jsem vymyslela naopak já pro Martina. Řekla jsem mu, ať si v kalendáři blokne jeden z červnových víkendů a bylo. Ve středu před odjezdem jsem mu poslala instrukce k balení v podobě obrázku a pak ještě pro zmatení zdůraznila, ať si nezapomene ČEPICI. Pro jistotu jsem mu ji ještě několikrát připomněla – když zmatení, tak důvěryhodně.
Sraz byl tentokrát přímo na letišti, jeli jsme rovnou z práce. Zcela náhodou se mi podařilo ještě jedno zmatení. Odlétali jsme totiž z Terminálu 2, kam se létá jen do zemí v Schengenu. Jenže tahle destinace je specifická, a tak i když není v Schengenu, létá se tam z dvojky. I pro milovníka létání, jako je můj přítel, byl tohle oříšek. Opěk se nedíval na boarding pass, ale když zjistil, z jaké gaty odlétáme, odvodil si aerolinku. Prostě z týhle gaty vlevo vzadu létá vždycky Easyjet. Pustil si hudbu do sluchátek, rozostřil zrak a nevěděl.
Cílová destinace byla Basilej, resp. letiště Basel-Mulhouse, odkud můžete vylézt buď do Francie, Německa nebo Švýcarska. První noc jsme strávili v Basileji se spaním v centru přes AirBnB. Druhý den jsme vlakem přejeli do Mulhouse, kde ceny byly znatelně příjemnější. Z tohoto výletu jsem report ještě nenapsala. To je tak, když víc žijete, než píšete paměti.
Třetí výlet s překvapením – nevěděla jsem, kam letím
Další cesta s cílem neznámým proběhla v půlce září. Přípravný scénář byl stejný jako u předešlých cest. Instrukce na sbalení zněly: “Do počasí podobně jako u nás”. Martin mě v pátek v poledne vyzvedl v práci. Mé několikaminutové zpoždění zapříčinilo, že jsme na Smíchovské nádraží téměř běželi. “Ahá, vlakem!” říkala jsem si, neponaučená z prvního výletu do Varšavy. Na nádraží jsme totiž zašli do metra směr Zličín. “Ahá, letíme!” stála jsem si za svým novým přesvědčením, které se ukázalo jako pravdivé.
Něco málo napověděl Terminál 1 – takže mimo Schengen. Sluchátka a rozostřený zrak mi byly dobrými pomocníky až do letadla. Mé tipy směřovaly někam do Británie. Hlasitost hudby jsem však podcenila, a tak mým uším (jak ty smysly krásně fungují, když nechcete) neuniklo hlášení “Welcome on flight no…with destination to Liverpool“. A tak už vše bylo jasné i další dvě hodiny letu. V Liverpoolu jsme spali u katedrály přes AirBnB, užili si večerní party (sjíždějí se sem Britové za drinkem) a v sobotu vlakem na výlet do nedalekého Chesteru. V sobotu večer mi to nedalo a…
Kam to bude příště? Neřeknu, přítel neví!
…a dala jsem Martinovi instrukce, ať si v kalendáři zarezervuje jeden z červnových víkendů. Mám teď jedinou starost – abych to neprokecla!
Jak řešíme výlety s překvapením finančně?
Praktické tipy: ten, kdo výlet organizuje, zajišťuje dopravu a ubytování. Ten druhý na místě vybere např. 50 EUR pro platby v hotovosti. Zbytek platíme ze společného účtu. Sláva dlouhodové udržitelnosti tohoto modelu! A co vy, na jaký výlet své bližní vezmete?
Další články: Výměna domovů na cestách • Tenerife • Sicílie • Korfu • Zakynthos • Cesty s miminkem • Kam v roce 2022 k moři • Státní svátky 2022 • Mobilní appky na cesty • Výlety 7x JINAK • Ženské vychytávky na cesty • Tipy na cesty s miminkem/kojencem
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Ahoj. No my to měli podobně. Přítel objednal víkendový pobyt v Praze a zážitkovou masáž a mě o tom neřekl. Bylo to překvapení a já koukala, masáž byla speciální a nevšední a ještě dnes na ni oba dva na ni jen tak nezapomeneme.