Nejradši mám, když objevím zajímavé ubytování sama, rozuměj někde náhodně něco zahlédnu, jako tuhle dole v novinách článek o Stromovnách. Sotva otevřeli. A tak jsem vymyslela překvapení pro Martina – kdy opět nevěděl, kam se pojede a co bude. Podobně jako to děláme s letenkami. Třeba když jsem Martina a rodiče vzala do Benátek, i když si mysleli, že jedou na víkend do Prahy. Nebo když mě loni Martin po pobytu v Anybody hotelu (taky zářitek!) vzal na brněnské letiště a….za dvě hodiny jsme se octli v Berlíně. My taková překvapení rádi a netradiční hotely ještě víc.
Cesta ke Stromovnám
Neřeknu vám, kde přesně je najdete. Stačí vědět, že nedaleko Českých Budějovic. Martinovi jsem v autě do navigace zadala souřadnice a vyrazili jsme. Taky dostal instrukce, ať si s sebou vezme věci do přírody, ale i do města. A taky do zimy. Instrukce tak trochu na nic, ale už je zvyklej a prostě si nějak zabalí. Jednu důlěžitou věc jsem ale neopomenula – zabalit si do batohů, aby se nám náš náklad včetně postýlky pro Adámka dobře nesl. Z toho plyne, že do Stromoven lze i ve třech – je tam dokonce vysouvací třetí postel.
Po příjezdu k místu jsem dělala zmatenou (to mi jde), čímž jsem zmátla i Martina, geniální. Jeli jsme po lesní cestě, každým metrem víc zablátěné. “Zaparkuj u cesty, až nebudeš chtít blátem pokračovat”, řekla jsem Martinovi. Možná jsme mohli jet dál, ale já si chtěla vychutnat okamžik překvapení. A tak jsme vzali Adámka a všechny bágly a vyrazili poslední kus cesty pěšky. Šli a šli…Martin vpředu, já strategicky vzadu. Až se Stromovny ukázaly.
Jak vypadá treehouse Stromovny
Do Stromoven se vchází po schodech, které lemují obvod stavby. V prvním patře je balkón s posezením a jednopokojový domek s koupelnou. Schody do druhého patra vás vezmou mezi stromy. A totiž na terasu s posezením, plynovým grilem a výhledem mezi kmeny. Doporučuju tam zajít také v noci podívat se na hvězdy. Vše je komptaktní a útulné, takové dočasné lesní království.
Jak je to v treehousu s vodou a teplem?
Voda tam teče z nádrží na střeše. To znamená, že ji tam musí vozit, a tak raději neplýtvat. A i když ji vozí pitnou, může se v nádrži zkazit, radši jsme ji nepili – pokud se vydáte, nezapomeňte si s sebou vodu vzít. Ale nemusíte tahat moc, na místě bylo pár litrů k dispozici.
V domečku se nemusíte o svou hygienu bát. Najdete tam totiž koupelnu s chemickým WC, umyvadlem a sprchou. Jen pozor, teplota vody rovná se venkovní teplotě. Takže pro otužilce. Nicméně když si to tam pořádně vytopíte (teď nemyslím vodou), tak ještě rádi zajdete pod studenou sprchu.
Což mě přivádí k teplu. Byli jsme v listopadu a bylo už dost zima, venku tak 5 stupňů. V kamnech jsme zatopili hned po příjezdu (15 h) a poté je nechali vyhasnout. Ukázalo se, byť to nebyl záměr, že nechat kamna přes noc ležet ladem umožní lepší spánek. Studenější vzduch a vy hezky pod peřinou. Zatopili jsem zase až ráno a stejně to udělali další den. Když totiž pořádně zatopíte, může být uvnitř skoro jako v sauně (teď ta studená sprcha). Treehouse je dobře izolovaný, takže teplo se uvnitř drží vcelku dlouho.
Je v treehousu elektřina a nabiju si mobil?
Není. Je tam plno lampiček a svíček, takže světlo zajištěno. Na dobití mobilu lze použít na místě dostupnou powerbanku nebo si přes den při cestě na výlet dobít v autě.
A co v lese budeme jíst?
Půjdete na lov, ne? 😀 Já jsem toto ubytování pojmenovala “luxusní punk” a Martin hned tipoval, že by to mohl být treehouse. Luxusní také proto, že každé ráno budete mít dole na zápraží piknikový koš s vyňuňanou snídaní. K tomu si při rezervaci ubytování můžete přikoupit tapas. Vše zajišťuje Bistro de Magdalene. Nám moc chutnalo a dostat neotřelou snídaní až pod nos poté, co jsme dlouho nikde nebyli, bylo velice příjemné.
Zároveň si můžete od bistra objednat nebo sami dovézt maso na gril. Jinak s žádným velkým vařením ve Stromovnách nepočítejte, naše maximum bylo uvařit si na kamnech čaj a nalít sklenici vína. Vína, piva a drobných pochutin tam najdete velké zásoby.
Jak si pobyt v treehousu co nejvíc užít
Číst si, povídat si, popíjet vínko, koukat mezi stromy, pobíhat kolem, dívat se z okna, sedět v županu na terase, zase si číst. Knih tam najdete dost, I těch nenáročných obrázkových. Využijte toho, že vás tam nikdo nebude rušit. Budete tam celou dobu sami, ve Stromovnách nikoho dalšího nepotkáte. Klíče vyzvednete na místě a pak je tam necháte. Může to být takový únik mimo cvilizaci.
Zas tak daleko civilizaci ale nebudete. Může se vám stát, že uslyšíte auta přojíždějící po nedaleké silnici. Zároveň nebudete nikde v horách, kde by vás ráno probudil výhled jak z časopisu. Nebudete nikde na turistické trase, odkud byste rovnou vyšli na trek. Ale o tom to je – návrat k “obyčejnému” lesu. Kde na sebe nemusíte klást žádné nároky a jen tak si být.
Tipy na výlety po okolí Stromoven
My jsme se jeli podívat a projít kolem kláštera Lomec. Je to poutní místo. Druhý den jsme se jeli podívat do na zámek do Hluboké nad Vltavou. A část dne jsme strávili také v Českých Budějovicích – o těch níže. Cestou zpátky do Prahy jsme to vzali přes Písek.
Můžete zajet také do Netolic nebo z písničky slavných Vodňan a Baborova. Nebo vylézt na Kleť. My jsme šli cestou být vždy po třetí hodině zpátky v treehousu, abychom si ho pořádně užili a taky – v listopadu se už po čtvrté stmívalo.
Kam zajít v Budějicích
My tam máme oblíbenou restauraci Klika. Vaří opravdu dobře a za přijatelné ceny. Pokud máte rádi architektonicky unikátní místa, zajděte do Solnice. Je to historická sýpka z 16. stolení s unikátním dřevěným krovem (svého druhu nejstarším v ČR). Vedle ní na Piaristickém náměstí teď zpřístupnili rajskou zahradu kláštera, uprostřed které stojí jinan dvoulaločný a na pozdim jeho opadané listí zdobilo atrium do žlutého hávu. Nedaleko je Fér café, které zrovna mělo zavřeno.
Mezi hipster místa Budějic počítám Café Datel. Na dortík, polívku a dobrý kafe. Ale na koho je to pro popularitu místa až moc rušné, zajděte do Panské ulice do pražírny Jedna radost. V té ulici se také dobře pijde pivko v Žižnivé gumovce.
Na procházku zajděte na Sokolský ostrov, pak podl hradeb k Železnému mostu a k planetáriu přes Zátkovo nábřeží. V planetáriu prý mívají dobré akce. To jsem slyšela v podcastu z Budějic, ve kterém na tipy na neotřelá místa dávala Budějčanda (Instagram).
Další tipy na neobvyklé hotely
Anybody hotel v Brně asi znáte. Měli jste ale už někdy celou věž pro sebe (Jičín)? Ráda vzpomínám na těch několik nocí na Ještědu. Do kaple ve Žďáru se chci vrátit. A do Broumovského kláštera se dá jet i na meditační kurz.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Ahoj Terko,
prosím Vás pěkně o radu. Zvažuji návštěvu Stromoven, ale bojím se v listopadu zimy, respektive délky túry pěšky od auta k ubytování. Nebude nám tam v noci zima?
Moc děkuji
Věra
Zdravím, my byli taky listopadu a zima byla, topili jsme. A pak nám zas bylo vedro. Osvědčilo se zatopit odpoledne a pak to večer už nechat být, do rána se ochladilo, ale pod peřinou se spalo dobře díky chladu kolem (já třeba v přílišném horku u topení spím špatně). Od auta je to chvilka, navíc jsme to chodili i s malým synkem v ruce.