Týden v Řecku pro rodinu za 15 tisíc mi přijde dost levné, ale cestovat lze i levněji, někdy téměř zdarma. Následující rady na levné cestování fungují i pro běžného pracujícího člověka, který není ani student, ani nomád, a má omezený počet dní dovolené. Máte další tip? Napište pod článek do komentáře a třeba ho zařadím. Na konci článek ode mě máte malý dárek.
1. Zbytečné náklady na letenky
Letenky kupujte v tom nejlevnějším základním tarifu (většinou pouze s batůžkem) – ušetříte, a pokud odbavený kufr potřebujete, přihoďte v posledním kroku. Vyjde to levněji než kupovat vyšší tarif. Máte obavu, že se do malého příručního batohu nevejdete? Nastudujte můj článek Jak si zabalit do kabinového zavazadla.
Pokud jsou letenky z Prahy drahé, podívejte se na odlety z letišť kolem ČR, třeba taková Vídeň má široký výběr a za hubičku. My však máme raději Norimberk (z Prahy tam jsme i za 2h 20 min) a Berlín také stojí za to. Počítala jsem úsporu a při letenkách pro celou rodinu jsme ušetřili 10-20 tisíc. Jak hledáme levné letenky, to jsme ukazovali naživo v tomto webináři – ještě je dostupný.
2. Ubytujte se zdarma přes Home Exchange
Máme za sebou již přes 10 dovolených, kdy jsme nemuseli platit hotel, ale bydleli u lidí doma zdarma – ve vile s bazénem na Floridě nebo v domku se zahradou na Tenerife. Celková úspora od léta 2021 necelých 300 tisíc. A protože chceme záruky, děláme to přes Home Exchange, kde si platíme roční členství ve výši cca 5500 Kč. Kompletní návod najdete v našem webináři Jak na Home Exchange.
Další oblíbenou možností je housesitting nebo woofing. Housesitting je založen na tom, že někomu hlídáte jeho dům, zalejváte kytky, staráte se o zvířata. Nemusíte nabízet váš dům, může to být jednostranné. Woofing je zas o tom, že část dne vypomáháte třeba na farmě. Hodně dobrý pro rodiny s dětmi.
3. Levné ubytování seženete v klášteře
V každém, i tom nejdražším městě na světě, najdete kostel s farou, mnohdy i klášter. A právě církevní ubytování bývá často velice levnou alternativou ke klasickým hotelům. Našla jsem dokonce i v Paříži nebo Římě. Ubytování to bývá jednoduché, ale čisté. Někde je pobyt v klášteře spoje s výpomocí.
V ČR dokonce existuje web cirkevnituristika.cz, na kterém taková ubytování najdete. V Praze nedaleko Hradu tak přespíte za pár šupů.
Kde se koupat v únoru a další otázky
4. Vstupné zdarma do muzejí
Než letenky koupíte, podívejte se na muzea, kam plánujete jít. Nemalé peníze totiž ušetříte návštěvou v dny, kdy je vstupné zdarma. Například Louvre v Paříži má vstupné zdarma každý pátek po 18. hodině (kromě července a srpna). Vatikánská muzea zas navštívíte zdarma každou poslední neděli v měsíci od 9 do 14 hodin. Jen se připravte na davy.
5. Jídlo kupujte v supermarketu nebo jděte do jídelny
V každé zemi najdete diskontní supermarket, kde nakoupíte svačinu, ingredience na vaření a někdy i hotové jídlo za babku. V Norsku jsme místo předražené restaurace koupili jejich výborné sendviče s čerstvou rybou právě v supermarketu. Ve Francii jsme zas náhodou šli těsně po zavíračce kolem zadního vchodu pekárny Paul, kde vyhazovali neprodané pečivo a už tam čekali lidi, že si to vezmou.
Další možností, jak se levně najíst, je v destinaci najít jídelnu – pamatuju si na autentickou místní samooblužnou jídelnu ve Florencii, kde jsme s holkama poobědvaly ve společnosti italských důchodců doslova za babku. Nebo v Québecu dobrá univerzitní jídelna. Jídelny najdete také v nemocnicích, zrovna jednu skvělou jsem včera objevila v samotném centru Prahy.
6. Levné restaurace najdete díky tomuto fíglu
Když do Google map zadáte pojem “cheap eats”, najde vám to levné restaurace v okolí. Často se jedná o místa, kam chodí místní – a to je to, co na cestách chceme: Levná kvalita. Na Maltě jsme tak na ostrově Gozo objevili úplný poklad. V některých destinacích to úplně nefunguje, a tak pečlivě čtěte recenze.
7. Auto rezervujte na víckrát
Auto rezervujeme ihned po nákupu letenek na této stránce a s možností zrušení zdarma. Po nějaké době se opět na cenu podíváme a porovnáme s tou naší – občas se stane, že cena pronájmu auta klesne. V ten moment rušíme původní rezervaci a děláme novou = úspora i několik tisíc.
8. Pořiďte kartu se vstupy do salonku
Ověřte si ve vaší bance, zda nemáte nárok (dle výše vašich hypoték, příjmů a celkově peněz, které v bance točíte) na prémiovou platební kartu, v rámci které budete mít vstup do letištních salonků zdarma. My máme zdarma 4 vstupy ročně a na našem Hero najdete návod, jak tento počet zdvojnásobit (u KB).
9. Plaťte v eurech/místní měně
Nejlepší je mít bankovní účet přímo v eurech a v destinaci, kde se eury platí, platit kartou k danému účtu. Vyhnete se tak nevýhodným kurzům bank. Já na to mám Revolut, kde vedu účty v několika měnách. Pokud mi eura docházejí, výhodně si je tam převedu (Revolut má výhodnější kurz – na omezené množství a ve všední den!). Tohle se nejvíc vyplatí, když máte na místě hradit hotel – tj. vyšší částku.
10. Jeďte na dovolenou po kvartálu, kdy jste dostali bonusy
Dostáváte v práci nemalé roční bonusy? Ty vám mohou totiž pěkně navýšit náhradu mzdy za dovolenou. Náhrada mzdy se počítá z kalendářního čtvrtlení, které předchází čtvrtlení, ve kterém jedete na dovolenou. Takže pokud vám bonusy šly v dubnové výplatě a vy jedete na dovolenou v červenci, bude se náhrada mzdy počítat nejden z výše klasického platu, ale také z těchto bonusů.
11. Trik na koncerty a kulturu zdarma
Možná by vás to nenapadlo, ale funguje to skvěle. Potřebujete k tomu Facebook, kde si po příletu do destinace vyhledáte události v okolí. Zjistíte tak, že zítra bude v 6h koncert na náměstí, v neděli jóga na pláži a příští týden pouťové slavnosti. Mnoho z těchto akcí je zdarma – stejně jako u nás různé festivaly, komunitní setkání nebo dětské dny. Užli jsme si tak slavnost na Azorech, průvod na Maltě nebo koncert v Algarve.
Další možností je vyhledat si v destinaci České centrum a zajít za kulturou tam – stejně jako v Praze pořádá Francouzský institut, Goethe institut (Německo), Instituto Camoes (Portugalsko) nebo Instituto Cervantes (Španělsko) plno akcí. Já si takhle užila báječný koncert v Českém centru v New York City.
12. Mobilní internet ve světě za babku
Použijte mobilní aplikaci Airalo – do které když zadáte kód TEREZA9860 (uložte si), strhne vám to z první objednávky 3 USD. Takže třeba 5 GB dat v USA vás pak vyjde na dolar a kousek. Airalo funguje na bázi e-sim, kterou musí váš telefon podporovat. Místo abyste v destinaci kupovali jejich SIM kartu, koupíte si v této aplikaci data dané země za hubičku – tedy jak kdy. Třeba Jižní Korea je má dost drahé.
13. Cestujte s malými dětmi, ušetříte
Důvod? Děti do 3, někdy 5 let na mnoha místech neplatí vstupné. Je vaším snem navštívit nějakou památku s vysokou cenou vstupného? Pokud budete čekat, až děti povyrostou, zaplatíte dvojnásobek. Což neříkám, že je špatně – ale ne na všechna místa s vámi děti budou chtít.
A to je jiné s miminkem nebo malými dětmi – těm je dobře tam, kde jste vy. Pro všechny, kteří se poprvé s dětmi chystají do letadla, máme vytuněný kurz s bonusy navíc (třeba chůvičkou na měsíc zdarma nebo soutěží o kočárek do letadla). Podívat se na kurz.
14. Zeptejte se nás a ušetříte
Nemáte-li čas tohle všechno studovat a chcete prostě levně odjet na dovolenou, je tu ještě jedna možnost: Pořídit si naše předplatné, kde nám napíšete, kdy a kam chcete jet. My vám najdete letenky a ubytování. Bonus pro vás pouze tady: S tímto odkazem získáte 25% slevu na předplatné na 3 měsíce!
A když nebudete vědět, tak tam najdete už dost tipů pro ostatní i tak. Včetně zdarma map ke stažení do mobilu – Azory, Mallorca, Benátky, Málaga, Alicante a Skiathos.
Často kladené otázky k levnému cestování
Jak cestovat levně po Evropě?
Vychytejte levné letenky od Ryanair mimo sezónu – tím ušetříte za hotel, který je levnější. Nebo to zkombinujte s Home Exchange ubytováním zdarma. Další možností je Interrail – lítačka na evropské vlaky.
Jak cestovat levně po ČR?
Využijte letních a víkendových akcí Českých drah, kupte jejich síťovou jízdenku a projeďte se neozmezeně, kam jen budete chtít. Ubytujte se na faře nebo v klášteře či využijte služby Bezkempu.cz. I v rámci ČR seženete Home Exchange.
Kam jet, když nemáte peníze?
Řecko mi stále přijde cenově dostupné s výborným jídlem. A pokračovala bych Albánií, Bulharskem nebo Rumunskem. Jedno léto jsme vyrazili autem právě do Rumunska a byla to nádhera – spojili jsme to s českými vesnicemi v Banátu.
Kam je nejlevnější cestovat?
Opět budu psát o Řecku, protože mě nepřestává udivovat, že jsme bydleli v krásném apartmánu na Rhodosu za 1500 Kč na noc (2 dospělí, 2 děti) – byl květen a na pláži nám bylo hej. Takže bych to shrnula slovy, že nejde o to KAM, ale KDY – mimo sezónu. Ale pozor, začalo to dělat už víc lidí.
Závěrem: Někteří radí kupovat letenky na úterý, protože je to den, kdy nejméně lidí chce cestovat – často to tak i je, ale není to pravidlem. Jiní radí rezervovat ubytování přes Booking pozdě v noci, protože to hotely zlevňují nevyprodané kapacity na poslední chvíli – to neděláme, protože chceme mít ubytování vyřešeno hned při nákupu letenek.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.