Video z nočního šnorchlování s rejnoky níže v textu! Krom tohoto článku mám pro vás o Havaji další dva: Itinerář Havaj na dva týdny, report z ostrova Kauai
Další články: Jak na ubytování zdarma – Sicílie – Korfu – Zakynthos – Cesty s miminkem
Na Big Island jsme dorazili poté, co jsme první čtyři noci na Havajských ostrovech strávili na Kauai. Z Kauai jsme přeletěli z Hawaiian do Kailua Kona, půjčili od Budgetu auto a vyrazili na sever ostrova do městečka Honokaa. Tam jsme měli ubytování přes Airbnb na další 4 noci. V Honokaa to dle zavřenýc obchůdků dříve žilo. My jsme se tu po setmění cítili trochu strašidelně, jednou zašli na večeři do místního baru a jednou si koupili take away z krámku, kde paní ve velkých hrncích měla místní teplá jídla.
Autem po ostrově
Tento ostrov se ne nadarmo jmenuje Big. Za 4 dny na ostrově jsme najeli cca 700 mil. Pokud se chystáte autem vyjet až nahoru na Mauna Keu, tak doporučuji pronajmout 4×4. My to dali – hlavně díky řidičskému umu a vůli Martina – i s pohonem na dvě kola. Ale bylo to o chlup. Kdybych sem jela příště, zvolila bych objevování ostrova stylem roadtrip. Takhle jsme museli vždy zpátky do Honoky, místo abychom si ostrov hezky postupně projeli celý.
Sopky a Hawaii Volcanoes National Park
V dubnu 2018 tu začala soptit Kilauea, a tak byl národní vulkanický park v době našeho pobytu na Havaji zavřen. Autem se tam mohlo, ale jen projíždět a nezastavovat. Do postižených oblastí pak pouštěli pouze místní (local traffic) a do těch zničených samozřejmě nikoho. A tak jsme jeden večer strávili objížděním co nejbližších míst a snažili se lávu vidět, resp. po setmění odraz lávy na nebi – červená jako když hoří.
Kdybychom byli plánovací typy, tak bychom si předem zajistili vyhlídkový let vrtulníkem nad oceán. Napadlo nás to ale až tam a už měli všude plno. Ztuhlé lávy si ale na ostrově užijete do syta – na kopcích, na pláži, všude možně.
Mauna Kea a její observatoře
Nejvyšší hora Havajských ostrovů o výšce 4 205 m.n. m. a nejvyšší hora světa, pokud nepočítáme výšku od mořské hladiny, nýbrž dna – to pak má přes 10 000 metrů a to je víc, než Mt Everest. A co je na tom divný – můžete sem dojet autem (4×4 se hodí, jinak záleží na vašem řidičském talentu, vůli auta a štěstí). My na Mauna Keu vyrazili ráno (odpoledne byla sopka v mracích) . Nahoře se můžete projít kolem, kratší i delší treky. Nahoru můžete jít taky pěšky (to se nám nechtělo a zamaskovali jsme to do časové nouze). Krom výhledů vás nahoře čekají také observatoře – no bodejť, odsud mají do vesmíru nejlepší výhled. Navíc na Havaji není skoro žádný světelný smog, takže pozorování hvězd tu začne bavit i ty největší antiromantiky.
Dole pod sopkou najdete informační centrum (Mauna Kea Visitor Information Station), kde každí úterý, středu, pátek a sobotu pořádají pozorování hvězd zdarma.
Do některých observatoří vás i pustí, někde dělají i prohlídky – doporučuji si to zjistit předem a plánovat cestu tam dle toho. Turisté sem dle všeho jezí spíš až navečer, to se totiž observatoře otevírají, ale zase tu může být nával a zácpy. My potkali pár lidí. Než jsme sjeli zpátky dolů, dali jsme ještě mini trek k jezeru Waiau. A i ten nám dal v té nadmořské výšce a řidším vzduchu docela zabrat.
Noční šnorchlování s rejnoky – mantou obrovskou
Manta rays jsou tady velkým turistickým lákadlem, asi jako žraloci v Oslobu na Filipínách. Nešlo neodolat, zakoupili jsme večerní zážitek za 119 USD na osobu od renomovaných Fair Wind (nezapomeňte použít jejich slevový kód uvedený přímo na stránkách). V šest jsme se sešli v přístavu Keaouhou, dostali neopreny a hurá na loď. Výhodou vyplutí z této zátoky (a ne z Kony) je krátký přejezd k místu s rejnoky (cca 10 minut jízdy, je to naproti hotelu Sheraton), což jsme ocenili zejména při cestě zpátky, kdy nám po 55 minutách ve vodě byla už zima.
Připravte se na masovku, ale na úrovni, žádné přetlačování. Každá loď vyndá na vodu ponton, kterého se šnorchlující chytí a na kterém mají přichycená světla mířící dolů pod vodu. Světla přilákají plankton a ten zase přikláká rejnoky. Podvodní kameru s sebou (fotky v tý tmě dobrý nebudou, pokud nemáte něco profi). Rejnoci pak proplouvají úplně u vás, někoho se i dotknou, zatímco vy splýváte na hladině. Takto kolem nás propluli snad téměř 20x. Nádhera. Po cestě zpátky jsme dostali teplou polévku, pečivo a čaj. Spokojenost se vším všudy, jela bych znovu! Fair Wind je údajně jedna z nejtarších firem provozující tuto činnost a evidentně si dávají záležet na kvalitě servisu. Ze stejného místa vyplouvala ještě jedna firma, ale ti neměli žádné zázemí, neopreny rozdávali přímo z auta.
Šnorchlování na Big Islandu a želvy
Moje oblíbená kapitola. Nebyl den, abych na Havaji nešnorchlovala. Nejlepší šnorchlovací pláže jsou na západě ostrova a je lepší šnorchlovat ráno, dokud je voda čirá, nezvířená.
Zajímavým místem byl přístav Mahukona (severozápad), kde nebyla ani noha. Krom krásné viditelnosti a hejn žlutých ryb jsme našli lodní šroub a pár dalších zbytků vraku lodi.
Dalším méně turistickým místem je Kiholo bay (západ). Na tu si nechte alespoň dve hodiny času, jde se pěšky podél ostrova na sever, až dojdete k Wainanali rybníčku, kde jsme viděli dvě želvy. A po cestě buď ve vodě nebo na břehu další dvě. Za přílivu je jich prý víc. Na začátku cesty nedaleko parkingu je také lávová jeskyně (lava tub) se sladkou vodou – vemte si s sebou čelovku a můžete ji jít prozkoumat. Nevím, kam až vede, šli jsme jen kousek.
Želvy jsme ještě jeli vyhlížet na pláž s tmavým pískem nesoucí název Punalu’u (jihovýchod). Bylo už později odpoledne, pod mrakem, horší viditelnost, viděli jsme dvě.
Velmi pěkné a nenáročné šnorchlování nabízí Kahaluu beach park (západ). Jen těch lidí je tam víc. Beach 69 (západ) je také velmi příjemná, Hapuna beach resort (západ) jakbysmet. Resortů se na Havaji nebojte. Všechny pláže jsou zdarma a hotely musejí rezervovat alespoň pár parkovacích míst pro veřejnost – i když někdy za poplatek. Prostě tam vjedete, řeknete si o povolení (permit), nafasujete papírek, co dáte za okno, a hurá na parking a na pláž. Je ale spíš o náhodě, zda natrefíte na resort, který má ještě volno. Proto raději na tyto pláže brzy ráno. Mauna Lani resort je velmi oblíbený. A pokud chcete “resortovou” upravenou pláž a nechce se vám spoléhat se na volné parkovací kapacity, dojeďte na západ Big Islandu k Puako petroglyfům, kde se dá zdarma parkovat a odkud vede cestička (cca 500 m) podél moře až na pláž resortu The Fairmont Orchid.
Další pláže jsme na ostrově už nestihli, ale měla jsem zálusk na šnorchlovací hvězdu Two-Step a Ka’awaloa cove.
Vodopády Akaka
Platíse zde symbolické vstupné (dolar nebo dva, už nevim) a pokud chcete ušetřit za parkovné, nechte auto před parkovištěm. Radí to Lonely Planet a zdálo se to jako běžná praktika. K vodopádům vede okružní vybetonovaná cestička, turistická atrakce, ale jsou fakt krásný. Dobrá zastávka po cestě do Hilo a k sopkám.
Makadamské ořechy Mauna Loa
Na Big Islandu můžete navštívit továrnu zpracovávající tyto lahodné oříšky. V době naší návštěvy ale nebyla sezóna, a tak nedělali prohlídky (rozuměj zrovna ořechy nedozrávaly, a tak nebylo co zpracovávat). V obchůdku nakoupíte dárková balení (v supermarketu vyjdou na podobnou cenu), dejte si jejich domácí zmrzlinu a třeba venku v parku uvidíte, jak roste ananas!
Havajská zajímavost – hlasité žáby
Po setmění tu zvukový prostor zabírají žáby. Malinké, údajné omylem přivezné ze střední Ameriky, se tu přemnožily. A kvákají jako o závod. Hlasitost prý na decibely jako vysavač. A u toho spíte. Asi i proto jsme měli u postele špunty do uší. Jenže je rozdíl zvuk přírody a zvuk úklidového nástroje. U přírody se krásně spí, teda alespoň mně.
Dobré jído ve Waikoloa
V tomto městečku jsme se zastavovali několikrát – na jídlo. Je tu dobrej KTA supermarket, kde prodávají výbornou poké bowl (salát ze syrové ryby s rýží), nebo thajské bistro se skvělým avocado curry.
Parker’s Ranch
Jeden z největších rančů v USA. A my sem zavítali na Den nezávislosti. Promenády na koních, americká hymna, stánky a chytání býka na laso (či jak se tato aktivita oficiálně jmenuje). Z velkého parkoviště jsme museli asi 5 minut jít ke vstupu. A hádejte co, komu se chtělo chodit, mohl jet shuttle vláčkem! To u nás na akcích teda nemáme 😀
Proč jet na Big Island
Protože nabízí kvalitní šnorchlování zdarma (na Honolulu za to i zaplatíte), pláže hezčí než na Kauai a větší výběr, místa, kde jednoduše uvidíte želvy a sopky. Jen doufám, že až tam poletíte vy, dostanete se do národního vulkanického parku.
Další články o Havaji: Itinerář Havaj na dva týdny, report z ostrova Kauai
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Ahoj,
co je to za pláž, kterou máš na fotce popsanou jako Salt and pepper beach? pod tím názvem jí nemůžu nikde dohledat.
dík Simča
Ahoj Simčo, je to Kiholo bay – víc info je v textu nad fotkou