fbpx

co si sbalit na dovolenou

Jak a co si sbalit na cesty

Někteří cestovatelé už jsou v balení na cesty mazáci, ale jiní nejsou třeba tak zkušení, nebo prostě ještě nenašli ten nejlepší způsob, jak si na cesty sbalit vše potřebné a navíc efektivně. Tento článek přináší osvědčené tipy na to, jak si sbalit na dovolenou tak, aby se vše vešlo a na nic jste nezapomněli.

Další články: Jak si sbalit do příručníhoJak cestovat levněJak sbalit miminko/kojence do příručníhoJak ušetřit za hotelVýměna domovůKočárek na cestyBalicí seznam k moři

Kufr - jak si sbalit na cesty
Kufr – jak si sbalit na cesty

Kufr nebo batoh?

Nejdříve si ujasněte, kam jedete, kde všude se se svým zavazadlem budete pohybovat, jestli jej budete muset hodně nosit, nebo jestli jen z letiště přejedete do hotelu, kde zavazadlo bude celou dobu bez hnutí. Kufr na kolečkách se sice dobře vozí, ale po schodech či jakémkoliv jiném nerovném povrchu se musí nést. Bude vám tohle vadit?

Nebude to lepší s batohem na zádech, se kterým se dá dobře běžet, pokud spěcháte? Navíc budete mít obě ruce volné na mapu nebo foťák. Pokud ale máte rádi věci pěkné srovnané, tak bude lepší volbou kufr. Stejně tak tomu je, pokud se o své zavazadlo během dovolené nebudete muset moc starat a pouze jej převezete z letiště do hotelu.

Batoh nebo kufr?
Batoh nebo kufr?

Velikost zavazadla a nízkonákladovky

Kouzlo nízkonákladového létání jsme jistě už všichni okusili, a setkali jsme se tak také s omezením zavazadel, které levné cestování přináší – většina nízkonákladových leteckých společností vám k letence povolí pouze JEDEN KUS příručního zavazadla O DANÉ VELIKOSTI. Zde jsou povolené rozměry příručních zavazadel některých aerolinek (duben 2022):

EasyJet: 45 x 36 x 20 (cm) s váhou do 15 kg, ale musíte to sami unést

Wizz Air: 40 x 30 x 20 (cm) s váhou do 10 kg

SmartWings: 55 x 45 x 25 (cm) s váhou do 8 kg nebo hudební nástroj (!)

Ryanair: 40 x 25 x 20 (cm)

A jak se velikost příručního zavazadla kontroluje? Většinou vás těsně před nástupem do letadla pracovník společnosti požádá o to, abyste své zavazadlo umístili do kovové konstrukce, a dokázali tak, že splňuje předepsané rozměry. Pokud se vám to nepodaří a zavazadlo bude vyčuhovat ven, budete muset buď nějaké věci vyndat (třeba kabát a vzít si ho na sebe), nebo zaplatit pokutu kolem 40 EUR (záleží na společnosti).

I příruční kufr se dá narvat tak, že je těžkej...
I příruční kufr se dá narvat tak, že je těžkej…

Samozřejmě vedle jednoho kusu příručního zavazadla nelze mít ještě kabelku, fotoaparát nebo notebook. Proto na to při balení na dovolenou nezapomeňte. Zároveň doporučuji volit batoh, tašku nebo látkový kufr, který se na rozdíl od plastového kufru může kovové konstrukci přizpůsobit, a vy tak do ní zavazadlo při kontrole snáze dostanete.

S batohem na zádech mám ruce volné
S batohem na zádech mám ruce volné

Seznam věcí do kufru či batohu

Tento seznam je udělaný tak, aby seděl téměř na jakoukoliv cestu nebo typ dovolené, a tak nezahrnuje specifické položky, jako jsou plavky na pláž nebo pohory na hory.

Hygiena

Záleží na tom, na jak dlouhou cestu se chystáte, ale ve většině případů si vystačíte s miniaturami šamponů, deodorantů, sprchových gelů, vlasových gelů, odličovačů nebo roztoků na kontaktní čočky. Není třeba s sebou tahat celý šampon, protože ho celý za tu dobu na dovolené stejně nespotřebujete a akorát se s ním budete muset tahat zpátky domů. Navíc při cestování s low cost aerolinkami si miniatury do 100ml můžete vzít v uzavíratelném igelitovém sáčku do příručního zavazadla.

Hygiena do příručního zavazadla
Hygiena do příručního zavazadla

Elektronika

Fotoaparát s nabíječkou a náhradní baterkou, mobilní telefon s nabíječkou, případně solární nabíječku, jestliže se budete pohybovat mimo civilizaci. A že razíte někam daleko, na jiný kontinent, nebo třeba pouze do Velké Británie? Tak nezapomeňte na adaptér, vyhnete se tak nepříjemnému zjištění, že v dané destinaci mají jiné zásuvky.

Něco na spaní

Ať už jedete kamkoliv, určitě budete potřebovat něco na spaní, a na to hodně lidí během balení zapomene. Nemusíte s sebou brát klasické pyžamo. Naopak je lepší vzít takové oblečení, které v případě potřeby využijete i během dne – třeba tílko a elasťáky.

Platební karty

Nespoléhejte se na platební karty, protože i když je zahraniční podniky přijímají, může se stát, že prostě zrovna s vaší kartou bude problém. V některých obchodech lze sice platit kartou, ale pouze místní platební kartou, nikoliv zahraniční – takže je lepší se ptát předem, abyste zabránili situaci, kdy nebudete mít útratu jak zaplatit. A ten, kdo má platebních karet víc, udělá dobře, když je s sebou vezme všechny, protože jedna jít nemusí, druhá ano. Zároveň byste ale karty, se kterými budete cestovat, měli mít buď blokované pro platby na internetu, nebo na přes ně přístupných účtech nemít všechny své úspory. Karty, které mají povolené platby přes internet, jsou totiž ideální pro zloděje, kteří pro použití karty na internetu nebudou potřebovat žádný PIN, postačí si pouze s čísly na kartě.

Peníze

Nikdy nejezděte bez hotovosti – samozřejmě nemyslím hotovost v měně země, kam se chystáte, ale minimálně eura nebo dolary, které jednoduše v cíli cesty směníte za místní měnu. Při větším obnosu hotovosti se vyplatí peníze uchovávat na více místech, ne pouze v peněžence v kabelce. Dejte si však pozor, abyste nezapomněli, kam jste si peníze schovali.

Průkazy a kartičky

Na cesty mimo EU budete potřebovat Mezinárodní řidičský průkaz a Mezinárodní očkovací průkaz. Zároveň nesmíte zapomenout na kartičku zdravotní pojišťovny a cestovní pojišťovny.

Léky

V některých exotických destinacích vám léky zakoupené v ČR nezaberou – například na střevní chřipku v Thajsku nejlépe zabere lék z thajské lékárny a ne to, co jste si dovezli z Čech. Nicméně by ve vašem kufru neměl chybět paralen, ibalgin, endiaron, černé uhlí. A do krabičky poslední záchrany nezapomeňte přibalit také náplast.

Šitíčko, izolepa, provázek

Tři hodně praktické věci, které se na cestách vždy hodí. Každému se někdy stane, že potřebuje přišít knoflík, zašít díru, nebo jen něco dočasné přichytit, aby to aspoň na dovolené vydrželo. Přibalte si tedy do kufru také jehlu s nití nebo miniaturní šitíčko. Izolepa s provázkem se zase budou hodit na dočasné spravení nečekaně rozbitých zavazadel, bot atp.

Tužka a papír

Vždycky se to může stát – budete potřebovat si něco rychle zapsat, nebo naopak někdo bude chtít něco vysvětlit vám, vy nebudete rozumět, a papír s tužkou pomohou. A když zvolíte čtverečkovaný papír, tak si v dlouhé chvíli třeba při čekání na letišti můžete zahrát piškvorky 🙂

Šátek, sluneční brýle a opalovací krém

Šátek a sluneční brýle se hodí, ať jedete, kam jedete – chrání před sluncem, větrem, pískem…Opalovací krém s sebou mám téměř vždy. Jen pozor na limit 100 ml, když cestujete pouze s příručním zavazadlem. Oblíbila jsem si značku Bioderma, jak krémy na opalování, tak na obličej s ochranným faktorem.

Dezinfekční gel na ruce

Je malý, vejde se všude a vy ho určitě využijete. Na cestách nemusíte mít vždy možnost umýt si ruce. Nemusíte mít vždy možnost vybrat si, na co sáhnete. Někdy se budete muset přizpůsobit místním zvykům, abyste neurazili. Gelový roztok na ruce vám nemusí vonět, ale učitě vás zbaví nečistot.

Postup při balení na cesty

Po vybrání zavazadla a vytvoření seznamu potřebných věcí teď už zbývá to všechno naskládat do kufru/batohu. Shromážděte všechny věci, které zamýšlíte vzít s sebou, na jednu hromadu. Vedle přistavte zavazadlo a postupně ho začnete plnit. U batohu a krosny platí, že těžké věci, jako třeba boty, umístíte na dno. Do kufru zase nejdříve naskládáte složené věci většího rozměru, které svým tvarem budou přesně kopírovat tvar zavazadla – například ručníky, trika, kalhoty – maximálně tak využijete prostor kufru. Zbývající volné místo v zavazadle plníme jednotlivými kusy oblečení a dalšcíh předmětů – nemusíte triko zmuchlat, aby vyplnilo volný prostor co nejlépe, stačí ho srolovat – nezmačká se a splní účel.

Já na to rovnání moc nejsem...
Já na to rovnání moc nejsem…

Pro dosažení ještě větší úspory místa využijte volný prostor v botách vložením ponožek. Jestliže se chystáte daleko a na dlouho, zvažte použití igelitových pytlů, ze kterých jde po jejich naplnění obečením vysát vzduch – právě vzduchové prostory mezi jednolivými kusy oblečení, nebo ve špatně složeném oblečení zabírají zbytečně moc volného prostoru.

I tohle je zavazadlo - použité na třídenní trek v Thajsku
I tohle je zavazadlo – použité na třídenní trek v Thajsku

Ochrana zavazadla

Na letišti si můžete zaplatit obalení zavazadla fólií, aby nedošlo v průběhu transportu k jeho poškození. Levnější variantou je pak kuchyňská fólie, do které se dá zabalit jak svačina, tak kufr! A nezapomeňte svůj kufr zamknout, protože v případě krádeže z neuzamčeného kufru nemáte nárok na žádnou kompenzaci.

Největší chyby při balení kufrů

Jedna z největších chyb při balení na cesty plyne z množství věcí, které si s sebou chceme vzít. Většinou si bereme víc, než nakonec opravdu užijeme. Zejména oblečení – samozřejmě, může se něco stát, oblečení se umaže a není kde ho vyprat, ale kolikrát se vám to už stalo? Odhadnout správnou míru věcí, které si sbalit na dovolenou, vám pomohou zkušenosti – po návratu z dovolené si někam napište seznam věcí s sebou a těch, co byly navíc. Příště už třeba nebudete mít tak velké oči.

Co lidi nejčastěji zapomínají sbalit na dovolenou?

Před cestou si projeďte tento seznam: Nabíječka, léky, hřeben, pyžamo, pantofle, cestovní doklady, eura, plavky, opalovací krém, repelent, řidičák, v případě zlomené ruky nebo nohy fit to fly potvrzení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top