fbpx
s kočárkem do MHD

Cestování MHD s kočárkem po Praze – metrem, tramvají nebo přívozem?

Aktualizováno 3. 12. 2021 – úplně dole najdete seznam dalších měst v ČR, kde se dá jezdit MHD jako doprovod dítěte zdarma. S kočárkem po Praze to není vždy jednoduché, ale ve většině případů možné. Snad vás to neodradí od výletů a nebudete kvůli tomu sedět doma. Níže moje zkušenost s pražskou MHD a tipy pro všechny rodiče nejen z Prahy, co ani po narození dítěte nechtějí přestat objevovat. Na konci článku najdete, jak je to s cestováním hromadnou dopravou s kočárkem v dalších městech ČR. A tady ještě článek o tom, jak se sbalit s miminkem na cesty. V záložce Česko najdete naše výlety, většinu z nich s naším miminkem. Případně se podívejte, jaký kočárek na cesty jsme vybrali.

Pod Petřínem
Pod Petřínem

Kolik stojí kočárek v MHD

Dobrá zpráva, vlastně rovnou dvě! Miminka i s kočárkem jezdí hromadnou dopravou zdarma – a to nejen v Praze, ale co jsem tak koukala, tak ve většině dalších českých měst, kde vymoženost jako MHD mají. Stačí mít buď kartičku přímo od DPP nebo občanku nebo cestovní pas, kterým věk dítěte prokážete (s kočárkem to ale nikdo chtít nebude, neb je jasné, že dítě nedosáhlo věku, kdy už by mělo platit).

V Praze k tomu navíc jezdí zdarma i doprovod (o dalších městech ČR víc na konci článku). Znamená to, že už rok nemám lítačku, stejně většinou jedu s Adámkem. Pozor, tohle neplatí pro vlaky, tam se platí penězi.

Ideální stav: výtah do metra
Ideální stav: výtah do metra

S kočárkem do metra

Tahle pasáž bude nejzajímavější a nejsmutnější. Většina stanic pražského metra je bezbariérová. Jenže ne všude to znamená krásný výtah z ulice až na perón/nástupiště. Níže popíšu, jaké různé podoby může bezbariérový přístup mít. Zároveň pokud máte z cesty metrem a toho, jak se do stanice dostat, strach, můžete si předem nastudovat, jak stanice metra vypadá a kde je jaký vstup včetně vyznačených výtahů – zde například mapa stanice I. P. Pavlova. Na místě pak vždy hledáte symbol invalidního vozíku, který vás dovede k bezbariérovému vstupu/výstupu.

Do stanic metra, které bezbariérové nejsou, se můžete s kočárkem dostat po eskalátorech. Já jsem měla za to, že je to zakázané, ale jak s kočárkem jet po jezdících schodech, to radí i v tomto návodu samotný Dopravní podnik Prahy. Zkusila jsem to a vlastně to jde docela dobře. Dolů jezdím tak, že mám kočárek na zadních kolech. Nahoru jezdím tam, že kočárku nadzvedávám kola zadní, na předních stojí. Eskalátory v metru používám s kočárkem také při přestupu například na Můstku nebo Florenci.

Tento symbol hledáte
Tento symbol hledáte

Výtah na dvakrát na Ípáku

Do stanice metra I. P. Pavlova se dostanete výtahem z ulice Legerova. Ten vás ale doveze o patro níž, kde musíte přestoupit na další výtah, který jede na nástupiště. Vcelku fajn řešení až na to, že se někdy v přestupním patře bojím. Jsem strašpytel, no, ale tam bych se pomoci nedovolala. Zde by mamka poznamenala, jak jsem mohla sama stopovat v Bosně, když se bojím v pražském metru.

Mezipatro při cestě z úrovně chodníku na nástupiště metra
Mezipatro při cestě z úrovně chodníku na nástupiště metra

Dvě ploužící se plošiny na Smíchovském nádraží

Toto je libůstka, která mi stačila jednou a už nikdy! Maximálně kdyby bylo všechno zavřený ještě další rok a já už nemohla vydržet bez divadla a zážitků mezi lidmi. Po výstupu z metra na nástupiště si u schodů nejdřív musíte zavolat plošinu. A to tak, že po celou dobu jízdy plošiny musíte držet tlačítko. Plošina jede velice pomalu. Odhadem 3-5 minut, a tak stihnete omrknout několik dalších souprav metra, které mezitím stihnou stanicí projet. Pak najedete s kočárkem na plošinu, trochu se bojíte, jestli jste správně, a zmáčknete tlačítko, které opět musíte držet celou dobu jízdy o patro výš. Nahoře vás pak čeká nemilé překvapení, že ještě zbývá jedno další patro a že tam je další takové plošina, která jede ještě o něco delší dobu. Jsem si malovala, že stihnu bus za 10 min, ale výjezd s kočárkem z metra trval 15. Jak říkám, tohle nehodlám opakovat.

Lanovka na Vltavské

Tahle jízda je velice příjemná. Jedete si s kočárkem vedle jezdících schodů v privátní kabině připomínající lanovku. A trvá to chvilku bez nutnosti držet čudlík.

Pohled z "lanovky" na vedlejší schody
Pohled z “lanovky” na vedlejší schody – spanilá jízda

Nákladní výtah na Nádraží Holešovice

To jsem měla nápad vyrazit do botanické zahrady v Tróji. Přes Nádraží Holešovice. No, tak tam to vypadá tak, že vás a váš kočárek s dítětem nahoru vyveze plošina, která ale nejede po schodech, nýbrž rovně nahoru jako výtah. Trochu děsivé, protože si chvíli připadáte jako zboží, ale funkční. Taky se celou dobu jízdy drží čudlík. Když jsem pak ale jela do ZOO, vykašlala jsem se na výtah a s kočárkem jela po eskalátorech.

S kočárkem do tramvaje

Buď přijede nízkopodlažní tramvaj a máte radost. Dokážete se dovnitř i ven dostat bez cití pomoci a jediné, co někdy řešíte, že u je uvnitř kočárků hodně a zda se vejdete. Místa pro kočárek bývají vepředu a uprostřed soupravy. Chcete-li si najít nízkopodlažní spoj dopředu, tak například v mobilní aplikaci IDOS je u nízkopodlažních vozidel symbol invalidního vozíku.

Vysokopodlažní tramvaj (červená) vedle nízkopodlažní tramvaje (černá)
Vysokopodlažní tramvaj (červená) vedle nízkopodlažní tramvaje (černá)

Nebo přijede vysokopodlažní tramvaj a adrenalin stoupne. O to víc, pokud s vámi na zastávce nikdo další, kdo by vám mohl s kočárkem pomoct, není. A tak nezbývá, než nakouknout dovnitř a zařvat dostatečně nahlas, jestli by vám nemohl někdo pomoct. To samé při výstupu s tím rozdílem, že na konečné máte jednu jistotu – a to že řidiš tramvaj prochází a kontroluje, když vás tam najde, tak vám pomůže. Ve vysokých tramvajích s kočárkem parkujte vždy v zadní části vagónu.

S kočárkem na přívoz/lanovku

V Praze s kočárkem můžete na jeden přívoz – P3. Hustý, co? Nemám to vyzkoušený.

Jak jezdit s kočárkem hromadnou dopravou

Před nástupem řidiči dejte najevo váš záměr mávnutím ruky – většinou mávne zpátky. Do nízkopodlažního autobusu a tramvaje nastupujete popředu, takže zajedete kočárkem rovně dopředu, žádné otáčení. A žádné otáčení neděláte ani při výstupu, vyjedete pozadu.

Ukázka nástupu/výstupu v případě vlaku, u nízkopodlažních busů a tramvají je to stejné
Ukázka nástupu/výstupu v případě vlaku, u nízkopodlažních busů a tramvají je to stejné

U vysokopodlažních autobusů a tramvají je to naopak. Kočárek vynášíte nahoru pozadu a dolů popředu. Před výstupem z tramvaje/autobusu zmáčkněte příslušné tlačítko (to modré vlevo na fotce níže), ať s tím řidič počítá a nezavírá dveře tak rychle v domnění, že vystupuje člověk sám. Víc detailů o cestování s kočárkem v praždké MHD najdete v tomto článku na webu DPP.

Vyznačené místo pro kočárek v pražském autobuse

No a takhle jsme jeli vlakem z Prahy do Plzně, což normálně není možné, protože s kočárkem v chodbě vás stát nenechají. Tohle byla výjimka, protože na trase vlak nikde nestavěl a byl v podstatě prázdný.

Vlakem do Plzně
Vlakem do Plzně

S kočárkem hromadnou dopravou v dalších městech

V Ostravě cestuje dítě do 6 let i s kočárkem zdarma, o doprovodu se ale nic nepíše. V Brně cestuje doprovod dítěte do 3 let zdarma. V Plzni má slevu 50 % jedna osoba nad 15 let doprovázející dítě do 6 let. Stejnou slevu má také osoba na mateřské nebo rodičovské dovolené s Plzeňskou kartou. V Olomouci je doprovod od roku 2021 také zdarma. V Hradci Králové jezdí hromadnou dopravou zdarma doprovod dítěte do 3 let.

Přece si s kočárkem nenecháte Prahu ujít
Přece si s kočárkem nenecháte Prahu ujít

Další články pro rodiče malých dětí: Jak sbalit miminko k moři a do letadla, Jak se sbalit s miminkem na cesty a bez stresu, na dovolenou do České Kanady, Orlických hor, na Broumovsko, do Beskyd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top