Už podle názvu článku vám je asi jasné, že to nebude o jednom kočárku, ale že jich bude víc. Popíšu zde naši zkušenost s kočárky během prvního roku života našeho Adámka. Adámek je naše první dítě, takže jsme téměř až do porodu neměli tucha, jaký kočárek vybrat, natož se v tom nějak vyznat. Třeba tohle psaní ušetří práci dalším cestovatelům, kteří zakládají rodinu. A pak se rovnou podívejte na místa, kam jsme s kočárkem vyrazili – Hostýnské vrchy, Ždár nad Sázavou, Broumovsko, Adršpach, Česká Kanada nebo Orlické hory.
Kočárek do přírody
Abych byla přesnější, tohle je pro mě kočárek do nerovného povrchu – do lesa, na stezky, na kočičí hlavy, na sníh, do bláta. Důležitá je dostatečná výška nad terénem, velká kola s teréním vzorkem, lepší nafukovací. Pevná konstrukce, což ale taky znamená větší hmotnost. My máme německou značku I`Coo, která nevím, zda ještě vůbec existuje, ale: Byl zdarma! Sháněla jsem totiž kočárek na balkón a paní z Budějic, kam shodou okolností jel manžel na služebku, jeden darovala za odvoz. Ukázalo se, že je to velmi kvalitní kočárek, který i po dvou dětech vozí třetí – to naše, veškerým terénem po celý rok. Líbí se mi na něm také to, že aretování předních kol se dělá přes páčku vedle brzdy. Ne jako u toho našeho druhého městského kočárku polské výroby, kde se to dělá ručně přímo u kolečka…Samozřejmě do těžšího terénu neuděláte chybu s tříkolkou, ale jak jste četli výše, není to jediná volba.
Kočárek do letadla
EDIT 2023: Teď už máme děti dvě a jsme zas o něco chytřejší – k tématu vznikl článek Kočárek do letadla – jak vybrat a na co dát pozor. Tady podle mě záleží, zda letíte už se sedícím dítětem nebo je to ještě ležící miminko. Když jsme letěli na Korfu, Adámek ještě sám neseděl. A tak jsem chtěla letět s korbičkou, né sporťákem. Jenže z pravidel Ryanairu nebylo jasný, zda nám korbu vezmou, protože všude psali o sporťáku a možnosti složení do 1 kusu, což s korbou nedáte i přes větší zručnost.
Koupili jsme tedy z druhé ruky lehounký plastový a do jednoho kusu složitelný kočárek. Pokud lze složit do 1 kusu, můžete si ho vzít až k letadlu. Další možností je kočárek nechat odbavit (dobře zabalit, ať se nepoškodí) a na letišti mít dítě v šátku nebo ve vypůjčeném letištním kočárku. Na druhý let jsme s sebou vzali náš “městský” kočárek, ale to už byl sporťák, který do 1 kusu složit šel, nebylo co řešit.
Jak vybrat kočárek na cesty
Nejdřív si odpovězte, na jaké cesty ho chcete brát a jaký povrch to obnáší. Něco jiného je do města a něco jiného do hor.
- hmotnost (bude potřeba ho někde přenášet a kdo to bude tahat?)
- bytelnost (bude muset překonávat nějaké překážky?)
- úložné prostory (budete mít batoh nebo chceme vše narvat pod kočárek nebo do kočártašky?)
- ruční brzda (budete jezdit po kopcích?)
- typ pneumatik (dle povrchu)
Doplňky ke kočárku na cesty
Někdy jsou součástí kočárku, jindy je musíte dokoupit. My jsme ocenili tyto a ještě zmíním jeden doplněk, na který se raději vykašlete – držák na pití (pivo nebo kafe). Pokud nehodláte jezdit po zcela rovném povrchu, bude se vám to neustále viklat a hýbat a vylejvat.
- síť proti hmyzu
- clona proti slunci
- kolíčky na připevnění plenky či hraček
- vak na zabalení kočárku
Podívejte se na další články pro čerstvé rodiče – třeba o tom, jak sbalit miminko na cesty a k moři, nebo jak cestovat s kočárkem v Praze městskou hromadnou dopravou.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Dobrý večer,
Mohu vědět co přesně to bylo za kočárek s tou hlubokou korunou, který šel složit do jednoho kusu?
Předem děkuji
Dobrý den, to byl nějaký z druhé ruky a paní ho kupovala někde v Číně – tj. bez značky. Dnes bych ho ale už nekupovala a vzala ten, co jsme měli normálně.
Dobrý den, letěla jsem z Prahy (s TAP Portugal) poprvé s golfkami. Došla jsem s nimi až ke gatě a tam se paní u přepážky divily, že nemám tag. Že normálně bych měla na check-in přepážku vyfasovat tag, protože u gaty už pak není na tisknutí tagu čas. Nikdy jsem o tomhle postupu neslyšela – všude se píše, že prostě dojdete s kočárem ke gatě / letadlu a tam ho necháte. Měla jsem za to, že na check-in jdu jen, pokud chci kočár zdarma odbavit do podpalubí. Jak prosím postupujete vy? Chodíte si pro tag na check-in?
Udělala jste to správně, jen někdy personál v Praze prudí. Je to ale jejich problém. Já když odbavuji autosedačku, tak jdu na check-in a nechám si tam dát tag na kočárek. Když nic k odbavení nemám, jdu rovnou na gate a tam jim sama řeknu, ať mi daji tag. Jednou taky paní říkaly, že jsem měla jít na check-in, ale je to spíš jejich prosba, není to povinnost. Oni mají povinnost vám kočárek otagovat i u gate, jen někdy mají shon, proto se snaží všem říkat, ať chodi na check-in.