Cestovat se dá i během pandemie, ale je potřeba víc plánovat, přičemž být připraven na změny. A další výdaje. A také na to, že možná skončíte v karanténě a že si cestu o dva týdny prodloužíte. Takže chápu, že to dost lidí odradí. Pokud vás už ale svrbí vaše cestovatelské tužby, popsala jsem pro vás naši zkušenost s cestou do Španělska. A pozor, opatření se neustále mění, takže je potřeba vždy zjistit aktuální informace k dané destinaci. A pokud vás to už odradilo, přečtěte si články z našich cest po ČR – třeba z Beskyd, Adršpachu, Jižních Čech nebo Orlických hor. Nebo o tom, co dělat doma v karanténě.
Kam se teď dá cestovat?
Některé státy včetně ČR teď přistoupily k tomu, že pokud nemáte vážný důvod vaší cesty, nepustí vás do země. Turista vážný důvod (nebavíme se filozoficky) nemá. Situaci jednotlivých zemí monitorujte raději na více místech – ať máte informaci ověřenou z více zdrojů, protože se mění a některé stránky mohou mít zastaralé informace. Já bych to řadila asi takto: 1. Ministerstvo zahraničí země, kam chcete jet, 2. ambasáda daného státu v ČR nebo naše ambasáda tam, 3. Ministerstvo zahraničí ČR – mapa cestovatele, 4. web Evropské unie Re-open EU.
Podívejte se na článek a video z jara 2020 a zavřeného letiště Praha.
Jak v době pandemie kupovat letenky?
Jsem líná procházet jednotlivé destinace a zjišťovat, kam se může a kam ne. A tak na to jdu jinak – hledáním letenek. Pokud do dané země něco z létá, tak se tam musí být možné dostat. Pro nás přichází v úvahu pouze odlet z Prahy. Těch teď moc není, a tak jsem se podívala na odlety a vybrala destinace, které mě zaujaly. Dále jsem prozkoumala novinky letového řádu na léto 2021.
Pak šlo o to najít letenky za dobrou cenu a ideálně s možností změny. Dobrá cena je důležitá i proto, že k ní nejspíš budete muset připočítat náklady na PCR testy. Zde příklad: naše letenky z Prahy do Malagy stály celkem 4 400 Kč (dva dospělí a jeden kojenec). S 2x PCR testem cestou tam a 2 x zpět to vyšlo na 4 400 + 4×1600 = 11 tisíc!
Možnost jedné změny zdarma teď nabízí například Ryanair. Volotea též, ostatní jsem nezkoumala. Znamená to, že můžete změnit datum letenek bez poplatku navíc. Ale počítejte s doplacením rozdílu v ceně letenky na vámi vybrané nové datum. To znamená, že mám-li letenku za 1 500 Kč a letenka na nové datum stojí 2 000 Kč, budu muset pětset doplatit.
Jak na PCR a antigenní testy?
Dobrou zprávou je, že některé státy vás pustí pouze s antigenním testem, který je u nás zdarma. Za PCR test jsme před cestou do Španělska zaplatili 1600 Kč. Bylo nutné si nechat vydat certifikát v angličtině a Španělsko požaduje v něm mít uvedeno i číslo cestovního dokladu – některá testovací centra za toto chtějí příplatek. Letěli jsme v neděli odpoledne, na testy jsme šli v pátek ráno, aby stihle přijít výsledek a zároveň nebyl v čase příletu do Malagy starší 72 hodin – některé státy to mají nastavení na pouze 48 hodin.
Ušetřit můžete cestou na Madeiru. Tam vám po příletu udělají PCR test zdarma, jen musíte na výsledek počkat na hotelu. Sestřence přišel výsledek za cca 7 hodin, takže rychle. A pokud nechcete riskovat, že budete po příletu na Madeiru pozitivní a budete tam muset zůstat v karanténě, udělejte si před odletem antigenní test v ČR (zdarma jednou za 3 dny), budete mít indikaci, že jste negativní. Některé státy naštěstí platí karanténní hotel – v době psaní tohoto článku například Řecko.
Jaká opatření platí v destinaci vaší cesty?
Asi nechcete přijet do ciziny a tam zůstat zavření doma. Zjištěte si před nákupem letenky, jaká opatření tam platí – jak je to tam s volným pohybem? Dá se cestovat mezi regiony/městy? Je povinné nosit respirátor? Jsou otevřené obchody? A jak často se opatření mění a na zákaldě jakých dat? Níže popíšu příklad ze španělské Andalusie.
Když jsme do Malagy přiletěli, věděli jsme, že všude musíme mít roušku, nesmíme vycházet po 22. hodině a nesmíme vyrazit za hranice provincie – tedy Andalusie. Byla neděle a v novinách zrovna psali o tom, že od středy dojde k uzavření hodně andaluských municipalit – tj. že nebude možné do města přijet, ani z něho odjet, krom opodstatněných důvodů (lékař, zaměstnání,…). Dalo se to předvídat díky rostoucím číslům. Pokud v dané oblasti přesáhne 14denní přírůstek pozitivních případů 500 na 100 000 obyvatel, uzavřou se hanice města. Pokud je přírůstek nad 1000, uzavírají se všechny obchody, restaurace a kavárny krom základních služeb jako např. potraviny.
A tak jsme v Marbelle zůstali celý týden a bylo to dobrý, protože do Marbelly spadá i několik vesnica městeček kolem a kopce ve vnitrozením, takže jsme i tak mohli výletovat. Až do našeho odjezdu už nedošlo v opatřeních k žádné změně. Ale pár dní po odletu zpět do ČR to v Marbelle zavřeli vše včetně obchodů. Bylo to za pět dvanáct. Informace o stupních opatření v Andalusii jsme čerpali vždy z webu mapacovid.es a také z diariosur.es.
Co dělat při návratu do ČR – test, karanténa?
Dne 5. 2. 2021 vešla v platnost nová cestovatelská mapa s novými pravidly, co se návratu z ostatních zemí do ČR týče. Najdete na ní státy rozdělené do barev dle úrovně rizika – zelená (nízké), oranžová (střední), červená (vysoké) a nově tmavě červená (velmi vysoké). Tmavě červená barva znamená, že před návratem do ČR si v zahraníčí musíte udělat PCR test (nejspíš za poplatek). Po návratu do ČR musíte zůstat minimálně 5 dní v karanténě, kterou lze ukončit dalším PCR testem (= další výdaje) a ještě k tomu po dobu 10 dní všude povinně nosit FFP2 respirátor. Toto začátkem února platilo i pro Španělsko, kam jsme v lednu letěli, takže jsme měli štěstí, nás ještě tato opatření nezastihla.
Abych odpověděla na otázku, odkud je teď nejjednodušší návrat do ČR, tak zelená, a tedy země s nízkým rizikem, je v rámci Evropy nyní poze Vatikán. Aktuální cestovatelskou mapu najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí.
Příjezdové formuláře
Do mnoha států je potřeba předem vyplnit příjezdový formulář. Nás se to týkalo cestou do Španělska také. Každá země to má jinak, do Španělska bylo potřeba vygenerovat QR kód, ale až v momentě, kdy jsme věděli, kde budeme v letadle sedět. Byla to jedna z položek k vyplnění.
Při návratu do ČR jsme museli vyplnit příjezdový formulář také. A zároveň se nahlásit hygieně. Hned další den jsme šli na PCR test a jeho výsledek nahlásili hygieně, od které pak přišla e-mailem informace, že není nutné být v karanténě.
Další čtení: Madeira nebo Malta, kde jsem strávila celé léto, Nový Zéland, Havaj, Benátky a mnoho dalších v záložkách Blízko a Daleko.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.