Na Korfu se mi líbilo, že si člověk koupil v podniku frappé a mohl si jít lehnout klidně na celý den na jejich lehátko se slunečníkem na pláž – jinde by za to účtovali majlant. Letenky z Prahy na Korfu vycházejí letos na cca 2500-3500 Kč ty levnější. Nezdá se to, ale Korfu není zas tak malý ostrov, a pokud máte možnost, pronajměte si auto.
Kdy letět na Korfu?
Na Korfu jsme se vydali začátkem září (2021) a podruhé na konci září (2023). Když z Prahy na Korfu začal létat Ryanair, měli jsme 2x dospělou a jednu infant letenku za 4 500 Kč zpáteční. Doba letu 1:50 a už jsme přistávali na jejich unikátní (viz sekce Výlety) dráze v Kerkyře (hlavní město Korfu).
Kdy na Korfu letět? Doporučím vám konec léta a začátek podzimu. Na konci září jsme tam měli teploty přes den kolem 25 stupňů, moře vyhřáté z léta a v noci nebyla zima (cca 20 stupňů), takže se spalo pěkně i bez klimatizace. Restaurace a podniky otevřené, lidí pomálu.
Na co pozor na Korfu
Pro řecké nováčky pár praktických informací:
- na Korfu nepijí vodu z kohoutku, ale kupovanou
- do WC nehází toaletní papír, protože tam mají úzké trubky
- koncem srpna i v září můžete narazit na období komárů (měli jsme během obou návštěv ostrova)
- při objednávce kávy nezapomeňte říct, že bez cukru (jinak bude nejspíš s cukrem)
- téměř všude berou karty
- hotově jsme platili pouze taxi (transfer z letiště)
- rodiče malých dětí: ovocné kapsičky v supermarketu neměli, naštěstí jsem měla svou zásobu
- podívejte se na náš kurz Letadlem s dětmi, pokud poletíte poprvé
Půjčení auta na Korfu a transfer z letiště
Na Korfu jsme měli půjčené auto přímo u letiště. Výhodné autopůjčovny hledáme přes Discover cars. Nezapomeňte si nafotit škrábance a vybrat možnost full to full (dostat i vrátit plnou nádrž) – detailněji o autopůjčovnách v mém návodu na mém předplatném. Na Korfu jsme si půjčili i autosedačku a byla stará a špinavá. Od té doby vozíme vlastní.
Pokud auto nechcete jako my při naší druhé návštěvě ostrova, budete řešit transfer z letiště na ubytování. Jednou možností je autobus – jednotlivé linky najdete ZDE. Druhou možností je pohodlný soukromý transfer, který jsme využili, protože přílet byl před půlnocí a já potřebovala se dvěmi malými dětmi přejet do hodinu vzdáleného Acharavi. Dokonce nám zařídili i autosedačky, uf. Kdo chcete mít pohodlí a klid, tak zkuste předem booknout tuto službu.
Ubytování na Korfu
Pokud moje tipy na hotely níže budou obsazené, zkuste tento odkaz, ve kterém pouze změníte datum – vyjedou vám nejlípe hodnocené hotely sežazené od nejlevnějšího. Když jsem letěla na Korfu podruhé, bylo to bez auta. A tak jsem hledala místo, kde nám s dětmi bude dobře, aniž bychom služby autopůjčovny potřebovali.
Bylo mi doporučeno Acharavi a tento tip mohu potvrdit. Vše v dochozí vzdálenosti, fancy kavárny s dobrým kafem nechybí, pláž s promenádou podél, kam se nemusíte bát jít na lehátka od restaurace, protože v roce 2023 byla zdarma, pouze za konzumačku.
A ještě k tomu všemu jsem natrefila na tohle bezkonkurenční ubytování, které je jednak levné (na konci září bylo) a druhak nad řecké poměry, jak psal někdo v hodnocení: Nadprůměrně vybavený apartmán a wifi, která opravdu běží. Výhodou apartmánu je lokalita v podstatě na pláži – výhled z terasy přímo na moře a možnost spaní ve 2 oddělených místnostech. Po příjezdu nás čekaly drobné pochutiny v lednici i na stole, včetně dvou piv. Seznam aktuálně dostupných hotelů v Acharavi seřazen od nejlevnějšího (jen změňte datum a aktualizujte).
Apartmány s bazénem na Korfu
Při první návštěvě Korfu jsme bydleli v krásných nových apartmánech s bazénem a českou majitelkou Lucií, která na Korfu žije 20 let, má tamního manžela a s ním vybudovala nové apartmány a bungalowy. Rezervujte je tady: Apartmány Astrakeroula – Astrakerí na severu Korfu. Nespornou výhodou tohoto ubytování je bazén, nevýhodou zas potřeba auta z autopůjčovny.
Apartmány jsou krásné a nové (4, každý pro až 6 osob). Plus dvě studia a 1 bungalow. Pro nás bylo důležité, že jsme před apartmánem měli předzahrádku, a mohli tak snídat venku a dát našeho sedmiměsíčního Adámka hrát si na deku. Pláž do 200 m, v její blízkosti také 3 taverny a 1 bar. A za bonusový body byl nedávno dokončený velkorysý bazén. Ve kterém jsme většinu času byli sami.
Pokud budou mít plno, tak alternativou vhodnou spíše pro páry je krásné ubytování s bazénem Amelia Garden.
Nejlevnější ubytování na Korfu
Strašně levné a výborně hodnocené je ubytování s venkovním bazénem Crystal – pokoje budou trochu starší a žádný luxus, ale za tu cenu… Další levnou možností je nejlépe hodnocené studio s výhledem do zahrady Geramia, byť to není u moře. Blízko moři se nachází levné ubytování Vila Anneta – mají i rodinné pokoje.
Kde se na Korfu najíst
Několikrát jsme jedli v tavernách okolo hotelu, za mě nejlepší Gregorys hned za ubytováním s terasou nahoře nad pláží a výhledem na moře. Chobotnice za 12,50, tzatziki za 4, půl litru stolního vína za 4,50. Ceny byly vesměs všude podobné, tedy až na oběd v Kassiopi, kde to bylo dražší. A taky turističtější. Doporučím ale také tavernu The Three brothers, jeden z majitelů žil léta v ČR a má tu dceru, umí česky. Taverna se spacializuje na mořské plody a ryby. A pak je tam ještě jedna, kde mají papoušky, ale tam nám nesedla obsluha (mohla to být jen blbá náhoda).
Pláže na severu Korfu
Nejblíž jsme měli Astrakerí beach, která je taková místní. Sem tam nějaký turista, ale celkově lidí málo. Pláž velká, mělká (super pro děti), písečná, sem tam zarostlá a když fouká, tak voda pískem zkalená. Ale cítíte se na ní jako místňáci. Kousek vedle je Angela beach resort, kam jsme se jednou šli ze zvědavosti podívat, a to byla hrozná králíkárna.
Na doporučení jsme zkusili pláž v Almyros u Petra Beach Baru. Tam si totiž stačí koupit třeba frappé nebo café freddo a hned máte slunečník s lehátky zdarma. Pláž je to kamínková s trochu horším přístupem (někde kameny až skály, ale stačí popojít a jen písek, jde to hned do hloubky a pak zase míň, takže pro nejmenší ne úplně). Pláž je krásná a dlouhá a v Petra Beach baru jsme si jednou dali snídani, mohu doporučit.
Líbilo se nám také na Apraos beach, ke které dolů zajedete autem, je písečná, rozhlehlá, s kioskem a hrozně dlouho mělká, takže pro děti na hraní pohodička.
Na severu ostrova může několik dní v kuse foukat. Nám foukalo tři dny. Znamená to, že severní pláže jsou hůř přístupné. A tak jsme jezdili na pláže na východním pobřezí v zálivu, kde byl klídek. Jednou z nich byla Akoli beach, ke které musíte ale asi kilometr pěšky lesem. Takže tam nebude moc lidí a cítíte se jak na opuštěném ostrově. My se tam rozhodli dotáhnout i kočárek a bylo to…náročný, to raději nezkoušejte.
Druhou pláží na východě, kde jsme se schovali před větrem, byla Kerasia beach. Oproti Akoli ja tahle přímo u cesty a parkování. To jí ale na kráse neubírá, protože ta cesta je slepá a ne průjezdní. Opět kamínky, poblíž kiosek.
Pláže u Kassiopi vypadaly malebně, ale malé a plné. Na severozápadě Korfu jsme se jeli podívat také na Loggas beach pod velkým útesem. Scénické koupání zejména při západu slunce, ale na delší pobyt tam to není, není tam totiž moc břehu, jdete téměř rovnou do vody.
Výlety na severu Korfu
Rozhodli jsme se nepodnikat velké přesuny, ať našeho malého Adámka zbytečně netaháme v tom horku autem. I tak jsme ale pár míst navštívili. Měli jsme na celou dobu půjčené auto od Enterprise za 3 000 Kč (7 dní). Na Korfu jsou často úzké a klikaté silnice a taky dost špatných řidičů (mnohdy turistů). Co se týče dalších míst k vidění na tomto řeckém ostrově, doporučuju sledovat stránku Korfu s Pavlou Smetanovou, která o životě na ostrově napsala několik knih a píše blog Ostrovanka.cz.
Pláž Agios Georgios a vesnička Doukades
Krásná dlouhá pláž s modravou vodou a kopci po obou stranách. Hezký pohled. Sprcha na místě. Super koupání. Pak jsme dali oběd v taverně Mythos. Hezky posazená u pláže se sezením téměř na ní.
Poté jsme zamířili do vnitrozemí do vesnice Doukades. Opravdu malebná, čekala jsem ji víc turistickou, ale holt to léto bylo na Korfu asi celkově málo dovolenkářů. Sedli jsme si u kostela na kávu (Cafe Bar nejblíž kostela) a k tomu nám paní doporučila domácí briošku, kterou peče jejich devadesátiletá babička. Byla výborná a velikánská, že nám zbylo do snídaně (a stále pouze 1.50 EUR). Pak jsme se vesnicí prošli do neznámých zákoutí, až ke kostelu, odkud je nádherný výhled. Cestou zpátky na hotel jsme se stavili u opuštěného hotelu, odkud byl taky krásný výhled.
Nejvyšší hora Pantokrator
Pantokrator měří 917 m a až nahoru se dá vyjet autem. Takže nečekejte žádný horský zážitek krom parádního výhledu 360. Nahoře stojí klášter a kavárna, my však dali svačinu z vlastních zdrojů vedle na kamenech.
Opuštěná vesnice Stará Perithia
Správně bych měla napsat poloopuštěná, protože tam pár lidí asi bydlí, funguje několik tavern a také jedno včelařství, kde jsme koupili poctivej propolis. Pán říkal, že ten Češi znají, jinak ostatní moc ne. Vesnice je zajímavá tím, že tam uvidíte ruiny ručně stavěných domů. Je to hezká procházka a my narazili na fíkovník s dozrálými plody, které nám další den obohatily snídani.
Další články: Skiathos • Zakynthos • Mallorca • Skiathos • Rhodos • Sardínie • Monopoli • Malta • Madeira • Tenerife • Chorvatsko • Atény
Cape Drastis
Výhled na útesy do několika světových stran. Zajeli jsme tam v podvečer autem, opět to je krásné místo na západ slunce, podobně jako Loggas beach. Pokud se k útesům chcete vydat, tak je to na výlet lodí. My byli “jen na čumendu” shora.
Vyhlídka na přílety letadel v Kanoni
Tohle bylo něco pro nás a trošku mi to připomnělo přelet letadel nad našimi hlavami na karibském ostrově Svatý Martin. Tady totiž stojíte na mostku (v mapě je to airport landing strip view) před přistávací dráhou, která je ale zároveň startovací ranvejí. Takže jsme viděli dvě letadla startovat a další dvě přistávat. Ta, co přistávají, proletí nad vašimi hlavami, za mě unikátní zážitek.
Jak na Korfu ušetřit za jídlo
Žádná věda to není, ale snídani a oběd nebo večeři připravte ze surovnin z obchodu. Je tedy pravdou, že po týdnu řeckého salátu k večeři jsem už fetu nemohla ani cítit. Nicméně zrovna řecký salát s jejich kamalata olivami a fetou vyjde levně (levný je i v restauraci, ale ušetřených 7 eur se hodí). No a o to víc si pak užijte jedno jídlo denně v taverně. Já pravidelně objednávala chobotnici, ale pokud chcete hodně šetřit, pochutnáte si na souvlaki za 7 eur. Případně sýr saganaki většinou nabízený jako předkrm také pěkně zasytí (a vyjde na cca 4 eura).
V roce 2023 v Acharavi jsme platili za grilovanou kamaláru 13 EUR, souvlaki kolem 7 EUR, kids menu (často restaurace měly) v podobě kuřecích nugetek s hranolkami 6,50 EUR. Velké točené Korfu pivo 4 EUR, malé 2,50. Koktejly v happy hour 6,50 EUR? jinak kolem 8 EUR. Půl litru stolního vína cca 6 EUR. Kopeřek zmrzliny 2 EUR. Kafe kolem 2-4 EUR.
Suvenýry z Řecka
O suvenýrech z cestování jsme napsala článek a u Řecka bych krom oliv, olivového oleje, vína a fety doporučila jejich kosmetiku Korres nebo Apavita. K dostání v tamních lékárnách a v létě prodávají i výhodné balíčky opalovacího krému s další letní péčí s kosmetickou taštičkou zdarma. Začátkem září navíc v 50% slevě.
Přečtěte si další články z mých cest, třeba ze Sardínie, Madeiry, Atén, Rhodosu nebo Lisabonu. A jste-li dáma, mrkněte na článek Dáma na cestách, kde najdete tipy, jak i na cestách vypadat skvěle a netahat s sebou milion zkrášlovadel.
Závěrem: pozor na zpožděné a zrušené lety – tady můj návod, co dělat – pro uplatnění nároku na odškodnění použijte tento odkaz. A pokud poprvé poletíte s dětmi, podívejte se na náš článek Děti v letadle – na co se připravit.
Skiathos • Rhodos • Sardínie • Monopoli • Malta • Madeira • Tenerife • Chorvatsko
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Dobrý den,
s kamarádkou se chystáme na 9 dní na Korfu. Bohužel náš let přistane na letišti až 22:50. Nepodařilo se mi zjistit, zda v tuto dobu jede nějaký autobus z letiště alespoň do centa města, kde bychom mohly první noc přespat (a následně se třeba ráno přesunout do jiného letoviska). Nemáte prosím nějaké informace, jak to tam se spoji v nočních hodinách vypadá, nebo případně tip, jak situaci řešit?
Moc díky
Silvie
Zdravím, zkuste se zeptat na facebookové skupině Milujeme Řecko.
Dobrý den,
také jsme zde byli a hodně se po vás “opičili” s výlety atd…
Jelikož moc neovládáme jazyky, nemáte prosím tip na dovolenou u moře, kde by ubytovávali Češi nebo Slováci?
To je skvělé, doufám, že se vám líbilo! Další dovolenou můžete zkusit třeba Zakynthos, byli jsme letos a skvělé, s ubytováním pomohou Ségry na ostrově: https://www.cestujzababku.cz/zakynthos-s-malymi-detmi-recko-v-zari/
Dobrý den,
Chystáme se na dovolenou na corfu, přímo do oblasti achavari. Mám prosbu nevěděla by jste na koho se obrátit, v případě lékařské pomocí. Máme 3 děti, věk 9, 6, 3. A neletime s cestovkou.
Moc děkuji
Určitě pořeště cesotvní pojištění a v případě potřeby jim zavoláte na asistenční linku a oni to s vámi zařídí – najdou lékaře. Víc o cestovním pojištění tady: https://www.cestujzababku.cz/zruseni-zajezdu-z-duvodu-nemoci/
Dobrý den nemáte email na paní co vlastní Apartmány Astrakeroul, kde jste byli ubytování
Najdete na Facebooku přímo paní, já s ní komunikuji tak