VŠEOBECNĚ o THAJSKU
Všeobecně o Thajsku • Doprava a víza za babku • Ubytování v Thajsku • Stravování v Thajsku • Nakupování v Thajsku •
Thajské ostrovy • Severní Thajsko
Do Thajska létá výhodně Aeroflot nebo další aerolinky z Německa, které jsou levnější většinou v létě (to je v Thajsku období dešťů). Nejvhodnější termín pro cestu do JV Asie je prosinec-leden, kdy je v Thajsku chladněji (v jejich slova smyslu, pro nás to je stále dost velké horko), nicméně cesta během českého léta, tedy období dešťů v Asii, také není špatný nápad, protože na mnoha místech se období dešťů nějak extrémně neprojevuje, i když samozřejmě v džungli prší.
Praktické rady: Thajsko je o šest hodin napřed, místní měna je thajský Baht (THB), 100 THB=cca 55 CZK, zásuvky jsou podobné těm našim, takže žádný adaptér není třeba. Značení ulic v Thajsku je podřízeno trochu odlišnému systému než u nás. Základem je větší ulice (např. Sukumhvit road v Bangkoku) a všechny další menší ulice vycházející z této (říká se jim „soi“) mají své číslo (např, Sukumhvit road soi 89 znamená, že to je 89. ulice vycházející ze Sukumhvit road). Typicky jako u nás domy jsou ulice s lichým číslem na jedné straně a ulice se sudým na druhé. Otevírací doba je v zásadě velmi pružná, Thajci vstávají brzy, a tak se můžete nasnídat v restauraci klidně v 7h ráno, obchody otvírají kolem osmé a zavírají kolem 19.h – záleží na oblasti, v turistických místech zavírají až třeba ve 21h. Otevřeno je v sobotu i v neděli.
Co nezapomenout přibalit do kufru: Opalovací krém, repelent, prášky proti průjmu (i když ty zakoupené přímo v thajské lékárně jsou účinnější), dezinfekční gel na ruce, dolary (které vyměníte na Bahty, někde lze platit i přímo v dolarech, kdy si počítají 30THB/dolar místo reálných 35).
Co zapomenout: pěkné bílé boty (v ulicích je špína, z krásných bot by mohlo být něco jiného, než byste si přáli), platební kartu (ne, pro jistotu si ji vezměte, ale počítejte, že ji uplatníte málo, zejména ve větších oficiálních obchodech), jakékoliv jídlo (je to tam tak levné, že se nemusíte tahat s konzervami a muesli tyčinkami).
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.