DOPRAVA A VÍZA V THAJSKU
Všeobecně o Thajsku • Doprava a víza v Thajsku • Ubytování v Thajsku • Stravování v Thajsku • Nakupování v Thajsku •
V současné době je možné zažádat o bezplatné tříměsíční turistické vízum, ale je potřeba tak učinit v předstihu. Dále je možné obdržet měsíční turistické vízum taktéž bezplatně tzv. on arrival, tudíž po příletu do Bangkoku.
Po příletu na nové mezinárodní letiště do Bangkoku (Suvarnabhumi airport) většina lidí odjíždí taxíky, i když existují i autobusy, které vás za 35 THB dovezou do různých částí města trasy autobusových linek). Existuje tu trochu složitější systém – musí se nejdřív vystát fronta na lístek, který vám přidělí taxikáře. Jinou a méně oficiální možností je dojít do odletové haly a začít smlouvat s taxikářem, který na letiště někoho přivezl a teď jede zpátky. Většinou si neoficiální taxikáři za cestu z/na letiště říkají o 400 THB – tuto cenu bych však za žádných okolností neplatila. Nejjednodušší je přinutit taxikáře zapnout taximetr. Počítejte však s poplatkem za dálnici (70 THB) a letištním poplatkem (50 THB). Můžete také řidičovi říci, ať nejede po dálnici – vedle dálnice totiž paralelně vede silnice, za kterou se nevybírá žádný poplatek – někdy ale může být pěkně přeplněná.
Po Thajsku a prakticky celé JV Asii se dá cestovat s nízkonákladovou společností Air Asia.
Nedávno vybudovaná nadzemka BTS (nebo Skytrain) je dobrý způsob, jak se vyhnout dopravním zácpám. Lístek stojí dle vzdálenosti 15-40 THB. V Bankoku existují také dvě linky metra (WWW zde), lístek stojí kolem 20 THB a při vstupu prochází rentgenem, u kterého stojí policista. Kromě nám dobře známých věcí, které by normální člověk neměl mít při sobě, je zakázané do metra nosit balónky nebo silně zapáchající potravu včetně durianu.
MHD v Bangkoku představují autobusy a lodě. Obojí je až směšně levné, jediným problémem je, že není k dostání kvalitní mapa s linkami MHD autobusů, a tak Vám nezbude, než to zkusit a uvidíte, kam to jede. Lístek se platí výběrčímu přímo v autobusu (cena cca 6-20 THB). Překvapivě loď může být velmi rychlým dopravním prostředkem v porovnání s autobusy. Bangkok trpí velkými dopravními zácpami, a to zejména mezi 5. a 7. hodinou večerní. Lístek na loď se platí také přímo na palubě (cena 10-20 THB). Jen je nutné dát pozor, aby se člověk nenechal zmást a nenastoupil na dražší turistickou loď – prostě následujte místní.
Jízda tuk-tukem je nezbytnou součástí výletu do JV Asie. Všude v Thajsku a Kambodže jich je spousty, i když jim někdy začínají konkurovat motorky, které se všude vejdou, procpou se zácpou, jsou rychlejší a levnější.
Po Thajsku se lze dopravovat budˇvlakem (v Thajsku fungují tři železniční tratě – severní, východní a jižní). Velmi oblíbené jsou noční vlaky, s postelí nebo bez, někdy dokonce i s občerstvením již v ceně jízdenky! Nebojte se jet nočním vlakem v sekci bez lehátek, vlaky jsou prostorné. Levnější alternativou jsou autobusy.
Na jižní ostrovy se dostanete lodí, která stojí od 250 THB do 500 THB – záleží, kam jedete. Nejmodernější trajekty má společnost Lomprayah, mezi další společnosti operující na východním pobřeží patří například společnosti Songserm.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.