Tromsø v Norsku jsme navštívili v zimě a měli to štěstí, že pozorovali polární záři přímo z obýváku našeho ubytování (můj postup níže). Dočtete se tipy na letenky, levné ubytování, výlety za polární září či unikátní aktivity, které jen tak jinde nezažijete. Mapu ke stažení do mobilu najdete ZDE.
Norské město Tromsø s cca 78 tisíci obyvateli leží 350 km nad severním polárním kruhem a 2 261 km pod severním pólem. Je známé pro pozorování polární záře a velryb. V Tromsø najdete nejsevernější pivovar na světě – Mack Brewery nebo nejsevernější univerzitu UiT The Arctic University of Norway.
Tromsø letenky
Letěli jsme přímým letem z Berlína s Norwegian. V Berlíně parkujeme přímo u letiště. Pozor – berlínské letiště má dva terminály, jeden hlavní načančaný a druhý pro nízkonákladovky, který je hned vedle (pěšky v pohodě). Trasa Berlín-Tromsø trvala necelě 3 hodiny. Letenky vám ráda najdu – napište mi po přihlášení SEM.
Tromsø půjčení auta
My jsme si auto půjčili a vřele to doporučuju – protože budete mít možnost vyrazit na výlet mimo město a hlavně, v noci popojet na místa, kde je zrovna vidět polární záře (jak to zjistit, popíšu níže). Auto jsme půjčovali přes tento srovnávač – mohu doporučit, je to spolehlivé. Vyzvedávali jsme ho přímo na letišti a stílo nás 3700 Kč na tři dny.
Nicméně z letiště v Tromsø se do města dostanete MHD busem bez problému.
Tromsø ubytování
Tromsø není levná záležitost. My jsme za 3 noci platili nějakých 15 tisíc Kč, ale byla to cena za 4 osoby, take když jste dva a domluvíte se dva páry dohromady, je to už pěkná cena. A sdílet můžete i auto. Nejlevnější ubytování v Tromso přímo v centru a dochozí vzdálenosti je Skansengata 6B (super hodnocení 10), poté Enter BackPack Hotel, Ami hotel nebo Comfort Hotel Xpress
My jsme měli tento apartmán a jako alternativu poblíž ubytování Sentral and classy apartment se 2 ložnicemi – obojí hezky v dochozí vzálenosti od centra. Pokud je vše plné nebo nesplňuje vaše požadavky, tak seznam ubytování v Tromso seřazený od nejlevnějších (a přitom hodnocení 8+) najdete ZDE.
Tromso mapa
Před cestou si do mobilu stáhněte naši mapu s místy v Tromso, která nevynechat – včetně tipů na místa, odkud pozorovat polární záři. Ušetří vám to spousta času ručního naklikávání a vyhledávání.
Tromsø výlety
Tohle je tak unikátní destinace, že by byla škoda nevyužít všech těch speciálních aktivit, které nabízí. Ale bude to něco stát. I když – pozorování polární záře je zadarmo.
Tromsø polární záře
Zde můj návod: Stáhněte si mobilní aplikaci Windy, na které nejlíp uvidíte oblačnost (pro pozorování polární záře chcete jasnou oblohu ideálně bez světelného smogu). Dále si stáhněte appku Aurora, která indikuje pravděpodobnost výskytu polární záře (aurora, anglicky northern lights). Já ale během našeho pobytu přišla na lepší věc: našla jsem si tuhle webcam poblíž a na ní krásně viděla, zda se něco tvoří nebo ne – šlo to pak většinou směrem k nám (koukala jsem z obýváku z centra Tromso, protože jsme uspávali děti). A pak:
K tomu jsem monitorovala FB skupinu Northern Lights Alert, kde lidi každý den sdíleli, že zrovna teď někde je – často foto a kde. Většinou to bylo někde poblíž, takže by šlo za ní vyjet a nebo prostě počkat, zda dorazí i k nám. Pozor, polární záři uvidíte líp přes kameru mobilního telefonu než pouhým okem.
Bylo mi ale líto, že nemám možnost vyrazit za ní někam mimo město nebo s organizovaným výletem na osvědčené pozorovací spoty. Polární záři můžete totiž pozorovat třeba z lodi v rámci tohoto výletu (loď pluje tam, kde se aurora borealis zrovna vyskytuje). Nebo kolem osmé hodiny večerní vyrazit na sedmihodinový výlet minibusem za polární září, během výletu táborák v akrtické přírodě – ty fotky, wow.
Pozorování velryb v okolí Tromso
Od konce října do konce ledna máte možnost vyrazit na tento celodenní výlet lodí a s 95% procentní úspěšností (dost rozdíl oproti jiným destinacím) vidět veryby, kosatky, vorvaně,… Výhodou je, že nepotřebujete auto, výlet začíná bezpečnostní instruktáží v Tromso, vy žádnou přepravu neřešíte.
Jízda na sobích saních, krmení sobů, Sámové a jídlo u ohně
Půldenní výlet od listopadu do začátku dubna za norskými soby včetně jízdy reindeer sledding (jízdy na saních tažených soby) a krmení sobů. A taky včetně jídla. Dítě do 2 let je zdarma, udělali jsme chybu, že jsme do toho nešli. Rezervujte ZDE.
Jízda na psím spřežení – dog mushing/husky sledding
Na tomhle výletě (délka 4h) vás naučí řídit husky spřežení a projedete se arktickou přírodou, což asi jen tak nikde nezkusíte. Je to tedy pro děti od 7 let, takže si musíme ještě počkat. Krom toho navštívíte chovnou stanici psů husky a dostanete i nějakou svačinu.
Návštěva Ice domes – iglú
Našla jsem tento denní výlet, protože je to z Tromso kousek dál. Původně mě nadchlo, že se tam dá snad i spát, nicméně ne přímo v těch iglú.
Tromsø co vidět
Přímo v samotném městečku je toho dost k vidění a většinu – vlastně vše – obejdete pěšky.
Tromsø lanovka na kopec Storsteinen
Fjellheisen Cable Car (nejsevernější lanovka na světě) je její oficiální název, je dlouhá 752 metrů a vyveze vás z 50 m. n. m. do výšky 421 m. n. m. za 4 minuty jízdy (kočárek lze vzít s sebou, já měla malého v nosítku). Nahoře je vyhlídková plošina, byla tam v lednu pěkná kosa. V létě z ní můžete pozorovat midnight sun (slunce non-stop nad obzorem od 20. května do 20. července). Dá se tam i projít a jít nejspíš nějaký trek.
Lanovka vyjíždí z Tromsdalen, pěšky z Tromso cca 45 minut, my parkovali za poplatek hned po ní. Nahoře je kavárna, můžete tam uvnitř posedět a dát si svačinu i na veřejných stolcích (bez nutnosti komzumace v kavárně). Děti do 6 let jsou zdarma. Vstupenky ZDE.
Lanovka byla zprovozněna v roce 1961 (2016 rekonstruována, nebojte) bratry Jakonsenovými, rejdaři, kteří jsou považováni za průkopníky rybolovu v Norsku – detailně o tom píšou tady.
Muzeum Polaria
Polaria je taková arktická ZOO a také nejsevernější akvárium na světě. V roce 2025 navíc dojde k jeho rozšíření, takže se těšte na nové prostory – tuleni tam prý budou mít svůj vlastní balkon a více denního světla. Je to tam super nejen s dětmi. Mají kinosál s úvodím videem, uvidíte krmení lachtanů, interaktivní prvky. A v zimě se tam taky pěkně ohřejete.
Katedrála v Tromso
Přezdívá se jí Arktická katedrála (The Arctic Cathedral – Ishavskatedralen) a i když jsme se nedostali dovnitř, zajeli jsme se na ni podívat za tmy, ať ji vidíme pěkně nasvícenou – je to přes most v Tromsdalen, takže se to dá spojit s lanovkou.
Knihovna v Tromso
Tromso Public Library nás zaujala hlavně svou architekturou,najdete ji v centru města a jak jinak, než se ji mám vyfocenou za pouze za tmy :D.
Procházka přístavem
S dětmi jsme to brali trochu hupem, protože mínus 15 stupňů nebyla úplně lahoda, ale i tak jsme procházku dali. Základem bylo mít cíl, kde se ohřát – v našem případě to byla pekárna.
Průzkum města Tromso
Jako každé město, i Tromso má svou “promenádu” či nákupní uličku – za nás ještě s vánočně-zimní výzdobu. Houpací síť vedle venkovního dětského hřiště pobavila – aneb u nás v ČR fakt zima není :D.
Stáhnout si mapu míst k vidění v Tromso a okolí ZDE.
Tromsø počasí
V lednu jsme v Tromso měli mínus 12 stupňů a denní světlo jen pár hodin, po druhé odpolední se už stmívalo. Za to ale vysoká šance na polární záři, kterou jsme si užili dosyta. V létě máte v Tromso příjemé teploty a dlouuuuhé dny, kdy slunce nezapadne ani o půlnoci. O to víc času na průzkum severního Norska. Každé má to své.
Kdy je v Tromsø polární noc
Tromsø v zimě: polární noc znamená, že slunce (rozuměj jeho kotouč) nevyjde nad obzor, jak jen den dlouhý. V Tromso toto období trvá cca 2 měsíce v roce a to většinou od cca 25. listopadu do cca poloviny ledna. My jsme v Tromsø byli zrovna v den, kdy po 2 měsících vyšlo slunce – bylo to 21. ledna a lidé se sjížděli na vyhlídky a vítali ten zlatý kotouč. Je to slavnost návratu slunce- jejich Slunovrat – Return of the Sun.
Kdy je v Tromsø polární den
Den, kdy slunce nezapadne, který v Tromso trvá 76 dní od cca poloviny května do poloviny července. Říká se tomu taky Midnight sun a mnozí tento jev považují za pro člověka náročnější než polární noc, protože tělo vnímá nikdy nekončíčí světlo a pořád by něco dělalo, pričemž zapomíná odpočívat.
Rozdíl mezi úsvitem a východem slunce a soumrakem a západem slunce
Pozor, je totiž rozdíl mezi úsvitem a východem slunce. Úsvit (nebo také rozbřesk, anglicky dawn) je doba těsně před východem slunce, kdy sluneční paprsky už ozařují zemský povrch, ale sluneční kotouč ještě není vidět. A to samé večer – po západu slunečního kotouče není hned úplná tma, ale je ještě soumrak (dusk).
Kde se najíst a napít v Tromso
Nákupy potravin jsme dělali v supermarketech EUROSPAR a REMA. Na levné pivko zajděte do studentského baru Driv a určitě navštivte nejseverjnější pivovar Mack. Na dopolední kávu a skořicového šneka zavítejte do kavárny Vervet Bakeri. Na polední menu do Skarven Kro. Drobné pochutiny a take-away bistra najdete v menším obchodním centru přímo ve městě – Ali Nerstranda. Já tam teda nakoupila merino výbavu ve výprodeji pro sebe i děti – obchod Cubus.
Tromsø s dětmi
S dětmi fakt doporučuji si pjčit auto, ať jste flexibilní. Vyrazili jsme na výlet do městečka XXX, cestou jsme viděli psí spřežení, zastavili n několika vyhlídkách, a kdybychom v Tromso trávili víc víc dní, vyrazili bychom ještě dál. Taky doporučuji vyzoušet věc, kterou jinde jen tak nezkusíte – vzít s sebou lyže na kočárek, byla to legrace. A na boty protiskluzy. Našim dětem bylo v době naší návštěvy severu Norska 1 a 4 roky.
Norsko – Oslo
Pokud cestou do Tromso poletíte přes Oslo, v mém článku mám krom míst, co tam vidět, také tip na ubytování nedaleko letiště, pokud budete jen přespávat – průvodce městem Oslo zde.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.